Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Eksperiment ne Hene prej Tue 08 Nov 2011, 16:53

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Nëse bie një çekiç dhe një pëndë në të njëjtën kohë,kush arrin e para në tokë???

Në tokë patjetër që bie çekiçi për shkak të rezistencës së ajrit.Shkencëtarët edhe pse Galileo e kishte menduar dhe testuar këtë eksperiment të thjeshtë shumë kohë më parë,mendonin se pa rezistencën e ajrit të gjithë objektet do te bien në të njëjtën kohë.Galileo e kishte testuar këtë parim vetë dhe vuri në dukje se dy topa të rëndë të masave të ndryshme arrijnë ne tokë në të njëjtën kohë,edhe pse shumë historianë janë skeptikë se ai e bëri këtë eksperiment nga kulla e pjerrët e Pizës në Itali.

Një vend i mirë për të provuar këtë parim është Hëna,sateliti ynë.

Dhe kështu në vitin 1971 Apollo 15 me astronaut David Skot lëshoi një çekiç dhe një pëndë drejt sipërfaqes së Hënës.Padyshim ashtu siç e kishin parashikuar të gjithë shkencëtarët,përfshirë Galileon dhe Ajnshtajnin,objektet në fjalë arritën në sipërfaqen e Hënës në të njëjtën kohë.
Ata treguan se përshpejtimi ndodh për shkak të gravitetit dhe se sipas parimit të ekuivalencës,përshpejtimi i trupave nuk varet nga masa, dendësia, përbërja, ngjyra, forma apo ndonjë gjë tjetër.
Parimi i ekuivalencës është aq i rëndësishëm për fizikën moderne,për thellësinë e saj saqë ende edhe sot debatohet dhe testohet për zbatueshmerinë e tij.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons