Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet uje ne Mars! prej Sat 05 Nov 2011, 18:44

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zbulimi mund te cilesohet si nje prej me te rendesishmeve te dekades se fundit. Feniksi, sonda qe po analizon trulllin e polit verior te Marsit, ka gjetur prova te drejtperdrejta qe vertetojne prezencen e ujit ne kete planet. Prova te terthorta (pamje krateresh etj.) per ekzistencen e ujit ne Mars ishin sjelle dhe nga sondat e tjera qe kane vizituar planetin e kuq, por kesaj rradhe eshte arritur te fotografohet vete akulli i siperfaqes marsiane.

Nen shtresen e germuar nga sonda eshte zbuluar nje material i bardhe ne gjendje te reflektoje driten. Ne fotot e mara ne nje distance prej 4 ditesh, nga 15 qershori ne 19 qershor, nje pjese e ketij materiali eshte zhdukur, fenomen i pershtatshem vetem me akullin e ujit. Ne fillim mendohej se lenda qe reflektonte driten te ishte e perbere nga kripera minerale te ndodhura ne planet, megjithate asnje kripe nuk shfaq nje sjellje te tille.

"Eshte me nje krenari dhe kenaqesi te madhe qe sot u deklaroj se kemi gjetur prova qe materiali i ngurte me ngjyre te bardhe eshte me te vertete akull uji dhe jo ndonje substance tjeter", deklaroi drejturesi kryesor i Feniksit Peter Smith i Universitetit te Arizones.

Misioni ka instrumentet e duhura per te vazhduar me tej kerkimet e tij dhe per te percaktuar nese nen siperfaqen e polit marsian mund te jete krijuar ndonjehere jeta. Misioni vazhdon …

Burimi dhe Foto: NASA


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Zbulohet uje ne Mars! prej Wed 27 Feb 2013, 13:30

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
Konfirmohet prania e ujit ne hene


Eshte konfirmuar zbulimi i 'nje sasie te konsiderueshme uji' ne mostrat e shkembinjve te mbledhur nga astronautet ne misionin Apollo. Zbulim qe ve ne dyshim teorine sesi eshte formuar hena, sipas shkencetareve.
Eshte qe ne epoken e misionit te pare te Apollos qe shkencetaret mendojne se hena eshte formuar pasi nje trup qiellor me madhesine e Marsit u bashkua perfundimisht me token, duke formuar keshtu ate qe ne e quajme 'hene'.
Ky lloj procesi, sipas shkencetareve, ka projektuar ne hapesire hidrogjenin, elementin thelbesor per formimin e ujit. Por nje studim i ri sugjeron se ky lloj skenari eshte i mundur duke pasur parasysh sasine e ujit te gjetur ne shkembinjte henore te mbledhura ne siperfaqen e henes qe ne fillim te viteve '70 me misionet e Apollo 15, 16 dhe 17.
Kur flitet per uje, shkencetaret nuk flasin per nje gjendje te lenget, por per hidrosil, nje element kimik qe perfshin hidrogjenin dhe oksigjenin, pra elementet e ujit. Studime te se kaluares tregojne se elementet qe formojne ujin mund te kene arritur ne hene nga burime te jashtme pas ftohjes se kores se henes.
Ererat diellore, meteoritet dhe kometat jane pare si agjente te mundshem mbartes. Por gjithsesi, kjo nuk shpjegon gje per sasine e ujit te gjetur ne mostrat e misioneve te Apollos, kane deklaruar shkencetaret.
Meqenese hidrosili gjendet ne thellesi te mostrave te mbledhura, shkencetaret kane eleminuar teorine e ererave diellore. Ndikimet nga asteroidet dhe kometat do te kishin sjelle uje me ne thellesi, por kjo nuk do te ishte ne kushte perfekte sic kane mundur te vezhgojne shkencetaret, sepse perberja e saj do te kishte ndryshuar si pasoje e temperaturave te larta.
Gjurmet e hidrosilit jane gjendur ne cdo shkemb ne misionet e Apollos, i cili sugjeron se uji nuk gjendet vetem ne nje pike te siperfaqes. Kerkimi i ri duket se pergenjeshtron kerkimet e meparshme, por duhet te kemi parasysh se mjetet e viteve '70 dhe '80 nuk ishin kaq te sakta dhe moderne sa jane sot.

3 Re: Zbulohet uje ne Mars! prej Fri 01 Mar 2013, 13:03

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
jan shum interesante kto qe keni shkruar ju po mben habi dicka sepse ca shkenctar kan shku nmars edhe kan len nje kotele ne mars per tprovu se ka jet po po pat uj i bie tket e ajer e kjo gje do thot se ka jet apo e kam gabim?


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

4 Re: Zbulohet uje ne Mars! prej Sat 02 Mar 2013, 11:14

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP
ti mire e ke . po uje aty ka po jane disa grimca gristali qe jan e 1 cm po aty oksigjeni eshte i bashkuar me carbon e me elemnte kimike vdekje prurse sc ka qe doka para 4 miliadr vitesh qe aty te kthehet perqindja e oksigjenit aty dueht je kohe shume te gjate .sepse edhe shkenctaret nq e dine se aty ka vetem oksigjen dhe jo elemnte kimike te djera qe jane vdekje prurse atehere te mbjellin nej pema e ta shikojne ....

5 Re: Zbulohet uje ne Mars! prej Sat 02 Mar 2013, 11:15

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
@inxh.marjo shkruajti:ti mire e ke . po uje aty ka po jane disa grimca gristali qe jan e 1 cm po aty oksigjeni eshte i bashkuar me carbon e me elemnte kimike vdekje prurse sc ka qe doka para 4 miliadr vitesh qe aty te kthehet perqindja e oksigjenit aty dueht je kohe shume te gjate .sepse edhe shkenctaret nq e dine se aty ka vetem oksigjen dhe jo elemnte kimike te djera qe jane vdekje prurse atehere te mbjellin nej pema e ta shikojne ....
e bukur kjo shum shum e komentuar sakt komplimenta


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

6 Re: Zbulohet uje ne Mars! prej Sat 02 Mar 2013, 11:22

inxh.marjo

avatar
VIP
VIP

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons