Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Grabitet në Libi "thesari i Bengazit" prej Mon 31 Oct 2011, 19:48

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Eshtë përshkruar si një nga grabitjet më të mëdha në historinë arkeologjike.


Një koleksion tepër i çmuar prej 7.700 monedha ari, argjendi dhe bronzi te kohes se lashtë - të njohur si thesari i Bengazit - ishte vjedhur kur një band ka shpuar dyshemen nga nëntoka, në qytetin Libian, në fillim të këtij 'vit.

Një ekspert javën e kaluar e ka përshkruar si "një nga vjedhjet më të mëdha të historisë arkeologjike," mbasi shumë sende datojne qe nga koha e Aleksandrit të Madh.

Është e pamundur për të dhënë një vlerë thesarit, por një monedhë antike greke nga Carthage, u shit gjate këtij muaji me nje çmim rekord prej 431.000 $, në një ankand në Paris,thone raportet e gazetes Sunday Times ne Londër.

Dhomat e magazinimit te metaleve te cmuara në Bankën Kombëtare Tregtare të Bengazit ishin shkatërruar, hapur dhe vulat me dyllin e kuq mbi librin e shenimeve te mbledhjes se artikujve, ishin prishur..

Banda ishte përqëndruar në vjedhjen e thesareve të lashta, duke lënë objektet me vlerë të vogël.

Kjo mund të ketë qenë një punë e kryer nga stafi i brendshëm. Vjedhja duket se eshtë bërë nga njerëz që e njihnin atë që kërkonin.

Bastisja e Bengazit kishte ndodhur menjëherë pas një sulmi zjarrvënës ne Bankë. Në fillim u besua se ishte pjesë e revoltës kundër diktatorit Moamer Gadafit, por mund të ketë qenë i lidhur për të mirëorganizuar vjedhjen, e cila ka ndodhur në maj.

Në atë kohë qyteti ishte duke luftuar për mbijetesë kundër forcave të Gaddafi. Bengazi ishte qyteti i parë që ra në duart e rebelëve, por Gaddafi mbështetej ende nga te bindurit e tij.

Thesari antike i Bengazit përfshinë monedha, bizhuteri, medallione, rrathë ari, kolane ari, vathë, unaza. Rreth 50 monumente të vogla dhe statuja, qelqi, bronzi dhe fildishi janë gjithashtu të zhdukura po ashtu dhe një sasi e vogël e gurëve të çmuar.

Hafed Walda, një arkeolog i Libisë, bazuar në King College në Londër, thote se grabitja mban vulat e një grabitjeje profesionale: ". Ajo mund të ketë qenë një punë nga brenda Bankes,se duket qe vjedhjet janë bërë nga njerëz që e njihnin atë që ata ishin në kërkim".

Vjedhja kish kaluar pa u raportuar deri më tani. Fadel Ali Mohammed, ministri i ri i antikiteteve të Libisë, ishte i pari qe ngriti alarmin organeve mbikqyrëse te aseteve si UNESCO-s,OKB-së qe në muajin korrik.

Ka pasur spekulime se Këshilli Kombëtar i Përkohshëm i Libisë, bazuar nga deklarimi i vjedhjes në Bengazi,nuk ka dashur qetë reklamoi vjedhjen nga frika e publicitetit negativ.

Interpoli është alarmuar, por gjurmët jane te ftohta dhe arkeologët kanë frikë se mund të jetë e vështirë të kthehen sendet me vlere,mbasi ato janë të zhvendosura jashtë vendit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons