Forumi Kuq E Zi
Zhduket individi i fundit i Rhinocerontit Vietnamez... Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zhduket individi i fundit i Rhinocerontit Vietnamez... Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Zhduket individi i fundit i Rhinocerontit Vietnamez... Javan-Rhino-Vietnam-1b-300x170
Rhinoceronti i fundit i eger 'Javani' qe gjendej në Vietnam thuhet se eshte vrarë nga kontrabandistet e brireve te tij.

Lloj i rrezikuar mendohet të ketë qene ne më pak se 50 individe,kur u la në gjendje te egra,por këto kafshë janë gjuajtur dhe vrarë për brirët e tyre.

"Është e dhimbshme se pavarësisht investimeve të konsiderueshme në ruajtjen e rhino-s Vietnameze, përpjekjet e dështuara për të shpëtuar këtë kafshë të veçantë,nuk dhane rezultat," thote Tran Thi Minh Hien i organizates boterore te kafsheve te egra- WWF.

Kjo specie e rralle e rrezikuar e rhino-s vietnameze, tani është zhdukur në kete vend,thuhet sipas një raporti nga grupet e ruajtjes.

WWF dhe Fondacioni Ndërkombëtar thote se Rhino e fundit 'Javani' në Vietnam u vra ndoshta nga kontrabandues, mbasi briret e saj ishin prerë.

Ekspertët thone se lajmet nuk ishte me një surprizë, pasi vetëm një individ kishte qenë i regjistruar në Vietnam, që nga viti 2008.

"Vietnam ka humbur një pjesë të trashëgimisë së saj natyrore."

Autorët e raportit te shuarjes se Rhino-s 'Javani' nga Vietnami, thone se nga analizat gjenetike të mostrave të jashteqitjeve të mbledhura në mes të viteve 2009-2010,në Parkun Kombëtar Tien Cat treguan se atje ekzistonte vetëm nje individ.

Më parë gjate këtij viti, Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) publikoi një raport që thoshte se popullata rhino në Afrikë ishin përballur më krizën e tyre te gjuajtjes për dekada të tëra.

Ne një vlerësim te kryer rezulton se tregtia globale e kafshëve të egra eshte ne rritje dhe se tregtia e paligjshme e brirve te rhino-s ishte duke u nxitur nga kërkesat e tregjeve medicinale aziatike.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
sa gjynah lloj-lloj gjallesash zhdukenn sidomos ato ma tbukrat


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
lexova para ca ditesh per liste e specieve en zhdukje dhe m ererdhi cudi kur pash se aty ishte tigri, leopardi dhe panda, jan kafsh super te bukura ndersa luani i zi kishte ngelur vetem nje individ dhe ai ishte ne nje kopesht zoologjik


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons