Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gjithçka është gati për “2005 YU55”, analizimi i të cilit mund të thotë diçka edhe në lidhje me formimin e planetit tonë.

Toka përgatitet të ketë një takim të afruar me një asteroid, që më 8 nëntor do të kalojë tranzit në hapësirën midis planetit tonë dhe Hënës. Afrimi do të ndodhë rreth orë 24:30 të së martës së dytë të nëntorit dhe në atë moment, trupi qiellor do të gjendet më pak se 320.000 km nga sipërfaqja tokësore. Praktikisht një “hiç” duke folur astronomikisht.

I mbiquajtur me siglën "2005 YU55", asteroidi është një prej atyre 874 që kalojnë afër Tokës. Ai ka përmasa prej rreth 400 metrash dhe u zbulua 6 vjet më parë. Trajektorja orbitale e tij është e njohur, prandaj edhe pse do të tranzitojë në brendësi të orbitës hënore, nuk do të ketë asnjë rrezik.

Influenca gravitacionale e asteroidit s’pritet të ketë asnjë efekt në Tokë. Gjithsesi, ky cilësohet si afrimi më i madh i 200 viteve më të fundit për një asteroid. Përveçse me teleskopë të fuqishëm, “2005 YU55” do të vëzhgohet edhe nga dy radarë planetarë të Goldstone (Kaliforni) e Arecibo (Puerto Riko).

Duket se radarët do të lejojnë sigurimin e imazheve të asteroidit me një rezolucion prej të paktën 2 metrash për pixel. Kjo do të zbulojë një mori detajesh mbi karakteristikat e sipërfaqes së asteroidit: formën, dimensionin dhe cilësitë fizike. Gjithashtu, shkencëtarët e NASA do të kenë mundësinë ta analizojnë saktësisht dhe të krijojnë një ide se nga vjen.

Doktoreshë Emily Baldëin e revistës “Astronomy Noë” ka theksuar edhe se mund të shërbejë për diçka më shumë: “Ka rëndësi jo vetëm për të mësuar mbi impaktin që mund të ketë në Tokë, por gjithashtu për të kuptuar historinë e sistemit tonë diellor”. Pikërisht, përbërja e tij do të ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë se si është formuar planeti ynë.

Hera e fundit që një objekt i tillë kaloi tranzit në një distancë pak a shumë të ngjashme ishte në vitin 1976 (megjithëse NASA nuk e dalloi dot), kurse afrimi i ardhshëm protet në vitin e largët 2028.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons