Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nje studim i ri zbulon se gjumi i pamjaftueshem tek ne mund te sjelle probleme komplekse per moshat e reja.
Mungesa e gjumit tek adoleshentet mund te shkaktoje probleme me te thella. Prinderit vazhdimisht shqetesohen mbi femijet e tyre adoleshente qe nuk flene sa duhet dhe me nje fare justifikimi.
Me zgjimin heret ne mengjes per te shkuar ne shkolle, pas nje nate duke mesuar a bere detyrat e shtepise, disa edhe punojne, merren me sport, luajne me lojra elektronike apo ne internet, adoleshentet te cilet biologjikisht jane te prirur te flene gjate, nuk kane shume kohe per gjum. Kjo sjell lodhje, renie ne mesime, depresion, madje shton edhe gjasat per aksidente.
Por nje studim i kryer nga eksperte ne spitalin e femijeve ne Filadelfia tregon se mungesa e gjumit mund te sjelle probleme shume me komplekse.
Sipas statistikave 3 ne 4 femije ose 75 per qind e femijeve nuk flene sa duhet dhe per femijet mbipeshe gjumi i paket mund te sjelle pasoja serioze.
Studimi, ku u perfshine vetem femijet mbipeshe, zbulon se ata qe nuk bejne gjume te mjaftueshem mund te pesojne nje nderprerje te sekrecionit te insulines dhe sheqerit ne gjak. Autoret e studimit thone se nje gjume i mjaftueshem mund t'a shmange kete problem, dhe si rrjedhim zhvillimin e diabetit te tipit 2.
Per te mbajtur nivelet e glukozes te qendrueshme, adoleshentet kane nevoje per te pakten 7 ore e gjysme deri 8 ore gjume ne nate. Edhe cilesia e ketij gjumi luan rol.
Autoret e studimit analizuan arkitekturen apo fazat e gjumit; si gjume i thelle dhe gjume me endrra. Ata zbuluan se gjumi i paket dhe gjumi i tepert lidhen me nivelet e larta te glukozes, sic ndikon edhe kohezgjatja e ulet e fazes se gjumit te thelle. Keto te dhena ri-mbeshtesin idene se nje gjume i mjaftueshem mund t'i mbroje adoleshentet, vecanerisht ata mbi peshe, nga diabeti i tipit 2.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons