Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ja kush janë 10 vendet pa ushtri prej Sat 22 Oct 2011, 17:25

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Në Tokë ka shtet që një shumë e mirë e parave të taksapaguesve shkojnë për shpenzime ushtarake dhe prodhimin e armëve. Por ka edhe nga ato vende që nuk kanë ushtri fare ose me ligj e kanë shkrirë atë.

Një ndër shtetet e mëdha me mbi katër milion popullsisë, që ka hequr ushtrinë me ligj është edhe Kosta Rika. /albeu/


Ja cilat janë 10 shtet që nuk kanë ushtri:Litenshtejn
Në vitin 1868 shkriu ushtrinë prej 80 burrash

Palau
Mbrohet nga ushtria e SHBA-së

Kiribati
Ushtria është e ndaluar me kushtetutë

Grenada
Nuk ka ushtri që prej ndërhyrjes së SHBA-së në vitin 1983

Ishujt Marshall
Sigurohen nga marina e SHBA-së

Mauritius
Nuk ka ushtri, policia kryen edhe rolin e saj

Samoa
Nuk ka ushtri, për mbrojtjen kujdeset Zelanda e Re

Kosta Rika
Ka shkrirë ushtrinë pas luftës civile 44-ditore në vitin 1948

Nauru
Nuk ka forca mbrojtëse, për atë kujdeset Australia

Vatikani
Rojet Zvicerane kujdesën vetëm për funksione ceremoniale


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons