Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sipas nje studimi ekziston nje lidhje direkte mes numrit te miqve dhe përmasave te disa zonave cerebrale te perfshire ne ndërveprimet shoqerore.
Vjen një lajm i mirë për adhuruesit e Facebooku-t: rrjeti i famshem shoqërore mund të jetë në gjendje të ndryshojë fizikisht trurin dhe madje ka një lidhje direkte midis numrit të miqve në internet e sasisë së lëndës gri në zonat cerebrale që i dedikohen socializmit.
Këtë ka verifikuar një ekip kërkuesish të “University College” të Londrës, përmes një studimi të publikuar në revistën Proceedings della Royal Society Biological Sciences. Shkencëtarët kanë kryer një vëzhgim të trurit në 3D të 125 studentëve universitar të Londrës. Kërkuesit kanë numëruar numrin e miqve të Facebooku për secilin vullnetar, ashtu siç vlerësuan edhe përmesat e rrjetës së miqve të tyre të vërtetë.
Një lidhje e fortë është gjetur mes numrit të miqve të Facebook dhe sasisë së materies gri në disa pjesë të trurit të tyre. “Kemi gjetur disa zona që duket se kanë një lidhje me numrin e miqve që kemi, si realë, edhe virtual”, ka shpjeguar doktor Kanai Ryota, një nga kërkuesit e Universitetit. “Interesant do te jete fakti nëse këto struktura ndryshojnë në kohë.
Kjo do të na ndihmojmë t’i përgjigjemi pyetjes nëse interneti ndryshon trurin tonë”. Pprofessor Geraint Rees, i cili ka udhëhequr kërkimin, deklaron që kuptohet ende pak mbi impaktin e rrjeteve shoqërore në tru: “Studimi ynë do të na ndihmojë të kuptojmë sesi ndërveprimet tona me botën janë të ndërmjetësuara përmes rrjeteve sociale.
Kjo duhet të na lejojë të nisim të ngrejmë pyetje inteligjente mbi raportin midis internetit dhe trurit. Çështje shkencore dhe jo të tipit politik”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons