Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pak xhelozi eshte perberes thelbesor i cdo marredhenieje ne cift, tregon interesin dhe pasionin per personin e dashur, nga frika e humbjes. Nuk ka asgje te keqe nese kjo mbetet ne kufinje e duhur te pranueshmerise.
Por shume shpesh xhelozia transformohet ne dicka me te forte dhe serioze, nje obsesion qe godet njesoj si meshkujt dhe femrat dhe shafqet ne nje deshire te kontrollit absolut.
Per te kapercyer xhelozine duhet nje ndryshim i vertet i mentalitetit.
1- Njohja e problemit
Nese filloni te beheni te vetedijshem per problemin eshte hapi i pare qe cdo xheloz apo xheloze duhet ta beje ne perpjekje per t’u perballur me te.
Ne duhet te kuptojme se nuk eshte nje ndjene legjitime, por nje problem, nese nuk e njihni problemin , rreziku eshte per ta justifikuar dhe ne nje fare menyre per ta ushqyer ate, sepse priret te rritet akoma me shume.
2- Perpiquni te kuptoi shkaqet
Ne shumicen e rasteve xhelozia lind nga pasiguria dhe nga mungesa e vetebesimit.
Frika e te mos qenit ne lartesine e duhur mund te tejkalohet vetem nga nje vetebesim i larte, duke u perqendruar ne pikat e forta, dhe te pranoni faktin se personi qe keni ne krah ju do per ate qe jeni.
3- Merruni me veten
Si duhet te perballojme nje krize kaq te rende duke menduar vetem per veten? Po, shpesh problemi eshte qe i dedikohemi shume pak vetes, interesave tona. Duke u marre sadopak me veten tone na ndihmon ne permiresimin e humorit dhe ne fitimin e aftesive te reja.
Nje kurs gjuhe e huaj, palester, kurse vallezimi, edhe vullnetarizmi eshte nje menyre e mire per te nxjerre me te miren prej nesh.
4- Flisni me parteren/in tuaj
Ndoshta hapi me i pasigurte eshte qe te ndajne pasigurine e tyre, dobesite e tyre dhe frika me partnerin tuaj. Eshte mire ta beni me qetesi, delikatese, duke u fokusuar jo vetem ne sjelljet e tij/saj, duke u perqendruar me shume te vetja juaj, se si ndiheni ju.
Shmangni akuzat ose pretendimet, per te vene biseden ne planin e duhur dhe te parandaloni perfundimin ne zenka.
Nese biseda rrejdh ne menyre te qete dhe te arsyeshme mundesia per te kuptuar njeri-tjetrin dhe te arrini nje kuptim eshte e madhe.
5- Kuptoni nevojat e tij/saj
Ne perfundim mos harrojme se eshte thelbesore t’u kushtoni me shume vemendje nevojave dhe personalitetit te partnerit.
Disa persona mund te jene me te shoqerueshem dhe me te hapur se te tjeret, kufizimi i sjelljeve per shkak te xhelozise do te ishte veprimi me i gabaur.
Duke kritikuar cdo vleresim apo te shikoni vajzat e tjera apo qendrime shume te dashura ndaj meshkujve te tjere mund te shkatoje reagimin e kundert.
Besimi dhe toleranca jane rregullat baze per nje raport te qete dhe afatgjate.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
shyqyr nuk jam natyr xheloze madje do tju keshilloja edhe xhelozeve qe mos tjen shum xheloz perderisa partneri/ja u tregon gjithshka sesht nevoja te ini edhe aq shum xheloz


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons