Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Është zbuluar i manuali i matematicienit të famshëm të lashtësisë Arkimedi.
Manuali i tij i është nënshtruara një restaurimi specifik për të mundësuar ç’kodimin e shkrimit që përfshin ky manual.
Mbas një restaurimi shumë vjeçar, erdhi në dritë një dorëshkrim 1000-vjeçar, i cili i përket gjeneratës së ndritur të Arkimedianëve.

Dorëshkrimin e lashtë e bleu në ankand ku ai ishte nxjerr për shitje një i pasur duke paguar shumën marramendëse prej 1,500,000 eurosh. Dorëshkrimi 1000-vjeçar ekspozohet në muzeun e Baltimore-t në Maryland.
Për restaurimin e këtij dorëshkrimi, punuan shumë shkencëtar dhe specialistë të paleondolgjisë, si dhe shumë student të cilët të gjithë së bashku falë punës së tyre të mrekullueshme mundën të zbulonin pjesë nga bota magjike e mençurisë së tij të fshehtë të matematikës.

Skenari
Dorëshkrimi i vjetër u pagëzua me emrin “Skenari”, kjo pasi në fillim të tekstit shkruhej më shumë se një herë dhe se ky dorëshkrim arriti në duart e specialistëve i copëtuar.
Dorëshkrimi hamendohet të jetë punë e një shkrimani të shekullit të 10-të, i cili mund ta ketë kopjuar atë nga papirusi origjinal i Akrimedit.
Mbas 200 vjetësh në Jerusalem, dorëshkrimi u fshi dhe mbi të u shkruajtë një libër tjerët, i cili përmbante lutje të një prifti me emrin Johannes Myronas.

“Demaskimi” i krishterët i librit, e ndihmojë atë të mos humbas dhe në vitin 1902 të bjerë në duart e Johan Ludwing Heiberg, i cili zbuloi menjëherë se libri përmbante pjesë nga vepra e matematikanit të famshëm, Arkimed.
Manuali, u zhduk për shumë vite, deri në momentin ku u zbulua përsëri në Francë, ku mendohet se një seleksionues transportonte vepra arti të rreme.
Ishte viti 2000, kur dorëshkrimin e mori përsipër për ta studiuar një ekip specialistësh i muzeut “Walters”. Kështu, falë punës ngulmuese dhe të kujdesshme të tyre, specialistët mundën të zbulojnë dorëshkrime origjinale nga bota e lashtësisë dhe dituria e matematikanit të madh dhe të rishkruajnë historinë e matematikës nga e para.
Drejtori i këtij projekti, Will Noel, deklaroi: “Njerëzit, ishin shumë skeptik karshi nesh, pasi nuk besonin se ne do të mund të zbulonim diçka në këtë libër të mrekullueshëm. Tani është mundësia më e mirë për çdo njeri që të shikojnë nga afër dorëshkrimin mitik të Arkimedit në gjithë madhështinë e tij”.

Burimi :albobserver nga :ILIR KONTI


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons