Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kështu do të duken aeroplanët më 2025 prej Thu 06 Oct 2011, 17:06

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Agjencia hapësinore amerikane (NASA) ka shpërblyer krijuesit e tri koncepteve të suksesshme të aeroplanëve të cilët do të mund të fillojnë të shfrytëzohen qysh prej vitit 2025.

Skicat e koncepteve kanë arritur nga ekipet e gjigantëve Boeing, Lockheed Martin e Northrop Grumman. Qëllimi i tyre është që aeroplanët të janë më të sigurt, të zvogëlojnë shpenzimin e karburanteve, por edhe emetimin e gazrave të dëmshme përgjysmë, si dhe zhurmën për 83 për qind.

“Secili dizajn është tërësisht i ndryshëm prej tjetrit, por të gjithë është dashur të përmbushin kërkesat e NASA-s për zhurmë më të vogël, pastërti dhe shpenzim më të vogël të karburanteve”, thuhet në sqarimin e NASA-s. “Deri në fund të këtij viti secili prej ekipeve do të hulumtojë, testojë, të kryej simulimin dhe të integrojë inovacionet dhe teknologjitë e reja të cilat do të sjellin deri tek përzgjedhja e fituesit”.
ja edhe fotot ::Koncepti i Boeing (Foto: NASA):


Koncepti i Lockheed Martin (Foto: NASA):


Aeroplani i pazakonshëm i trefishtë Northrop Grumman (Foto: NASA):


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons