Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 E vërteta e tmerrshme mbi Drakulën ! prej Thu 29 Sep 2011, 20:05

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Alpet e thepisura të Transilvanisë sigurojnë një nga peisazhet më spektakolare të Evropës.Falkonjtë fluturojnë rreth humnerave,ndërkohë që arinjtë dhe antilopat malore strehohen poshtë, në pyllin e dendur.

Fshatrat mesjetare dhe rrënojat e kështjellave,dikur kryelarta mund të materializohen papritur përmes mjegullës, nëse ndonjë i huaj “i krisur” guxon t’i zbulojë sekretet e tyre.

Translivania gjithashtu paraqet një lider i cili njihet si mbrojtësi i fesë së Krishterë,një hero Rumun dhe një monstër mbinjerëzor.

Emri i tij ishte princi Vlad,por bota e njeh atë me anë të nofkës së tij: DRAKULA !

Urdhëri Dragoit

Vladi ose Drakula ka lindur në 1431 në Transilvani,në një familje fisnikësh.Babain e tij e thërrisnin “Dracul” që do të thotë dragua ose djall në Rumanisht,sepse ai i përkiste Urdhërit të Dragoit,i cili luftoi perandorinë otomane myslimane.

“Dracula” do të thotë “bir i djallit” në Rumanisht.Dijetarët besojnë se ky është fillimi i legjendës,ku thuhej se Drakula ishte një vampir.

Luftëtari i lidhur me zinxhirë

Që nga 1448 deri kur vdiq në 1476,Drakula sundonte Transilvaninë dhe Walachinë,të dyja pjesë të Rumanisë së sotme. Dy herë ai e humbi dhe e rimori fronin e tij.

Një herë duke luftuar vëllanë e tij,Radu.Edhe pse Vatikani e lavdëroi për mbrojtjen e Kristianizmit,ai nuk i pëlqente metodat e tij,të cilat së shpejti u bënë famëkeqe.

Drakula mori një nofkë tjetër “Vlad Tepes”,e cila do të thotë “Vlad Shpuesi”.Metoda e preferuar e Drakulës për të torturuar ishte t’i shponte njerëzit dhe t’i linte ato të përpëliteshin në agoni për ditë të tëra. Si paralajmërim për të tjerët trupat do të treteshin në shufra që korbat dhe zogjtë e zinj të brejnë e pickojnë mishin e kalbur.

Gjatë një beteje,Drakula,u strehua në malet ngjitur,duke shpuar sa njerëz donte.(Paradhënia e Turqisë u ndalua sepse sulltani nuk e duronte dot grafmën e kufomave të dekompozuara).Një herë tjetër Drakula u denoncua për ngrënien e qindra viktimave të shpuar dhë për ngrënien e bukës,të zhytur në gjak.

Mbrojtës i fesë

Në atë kohë besohej se bamirësia fetare dhe varrimet e veçanta,do të fshinin mëkatet dhe do të lejonin hyrjen në parajsë. Drakula e rrethoi veten me priftërinj e murgjë dhe ngriti 5 manastire.Rreth një periudhe prej 15 vitesh familja e tij themeloi 50 manastire. I vrarë në dhjetor të 1476,duke luftuar afër Bukureshtit,koka e Drakulës u pre dhe u demostrua në Kostandinopojë.

Zhdukja e trupave

Drakula u varros tek manastiri i izoluar “snagov”afër Bukureshtit,i cili përdorej gjithashtu edhe si burg apo dhomë torture.Kur të burgosurit luteshin para ikonës së Virgjëreshës së bekuar,një derë e hapur kapëse i hidhte ato mbi hunj të mprehtë.

Në 1931 arkeologët duke kërkuar “Snagov”gjetën një arkivol të mbuluar me një perde të purpurt të qëndisur me ar. Skeleti brënda ishte i mbuluar me copa pëlhure mëndafshi të zbehta, të ngjashme me një pikturë të vjetër të Drakulës.

Varri gjithashtu mbante një kurorë me gurë të çmuar. Një unazë e qëndisur tek mënga e këmishës ishte e ngjashme me atë që mbahej tek Urdhëri Dragoit.Gjërat e gjetura u dërgun në Muzeun Historik të Bukureshtit,por më pas ato u zhdukën pa lënë gjurmë, duke lënë misterin e Princ Drakulës të


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons