Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Njeriu skllav

Sumerët e ditur dhe Akadët, trashëgimtarët e tyre na kanë lënë pllaka prej balte plot informacione për perënditë. Një teks i tillë i njohur si Atra Hasis, përshkruan si bazë të krijimit të njeriut, kur vetë perënditë filluan të merren me nxjerrjen e mineraleve nga toka.

Mirëpo kur perënditë njerëzore e panë që kjo punë ishte e lodhshme,kërkonte mund dhe sakrifica dhe kushtet ishin shumë të vështira,këto perëndi-njerëz, ngitën krye kundër udhëheqësit të tyre:perëndisë Enlil.Atëhere u mblodh këshilli i perëndive në të cilën perëndia Enki dha zgjidhjen:

Meqënëse është e pranishme perëndesha e gjenezës (lindjes), lëreni të krijojë një punëtor primitiv, le të sjellë ai zgjidhjen, le të marrë ai përsipër mundin dhe vuajtjet e perëndive !

Paragrafet e tjera të Atra Hasis përshkruajnë atë që tek lexuesi i sotëm do të dukej si një proçes klonimi, sipas të cilit perëndesha Nin-ti (Zonja e jetës) bëri 14 copë prej balte dhe fekondoi 12 “Perëndesha të lindjes”.

Tek skllevërit e parë përfshiheshin 7 meshkuj dhe 7 femra që quheshin LuLu. Kjo sipas ithtarëve ishte një ndërhyrje midis homo Erektus dhe perëndisë. Sipas kësaj teorie kjo ndodhi para 200.000 vjetësh dhe justifikoi shfaqen e befasishme të homosapiensit me një madhështi të pa justifikueshmë të trurit.

Adami dhe Eva

Sipas dhiatës së vjetër Adami jetoi 930 vjet por kjo moshë kaq e madhe në dukje nuk është asgjë para disa mijëvjevarëve të jetuar nga mbretërit Sumerë që dalin nga gërmimet arkeologjike.

Këto periudha kaq të gjata dikur dukeshin të pabesueshme, por janë mjaft shkencore sipas supozimit se njeriu u krijua si një kopje e ngjashme e perëndive.Koha mesatare e jetës sot është një rezultat i pashmangshëm i një shkallëzimi riprodhues dhe të mutacioneve që pasuan ngjarjen e Edenit. Tani le të kthehemi në pyetjen kritike që ka lidhje me faktin se, përse perëndia Enki riprogramoi rracën njerëzore?

Motivi i Enkit nuk duket të ketë ndonjë problem përveç nënshtrimit të krenarisë së trashëgimisë njerëzore sepse dhurata e njohjes së seksualitetit të tij ishte thjesht një lojë, një artificë e mundshme kundër vëllait të tij Enlil. Pas invadimit në kampet e skllevërve mund të supozojmë pa frikë se Enki ishte shumë i zemëruar me vëllanë e tij dhe priste rastin më të përshtatshëm për hakmarrje.

Si u shfaq Enki, perëndia-gjarpër në kopshtin e Edenit ? Përgjigja e saktë për ithtarët e ndërhyrjes është invadimi i Enlilit në Afrikë përfundoi me kapjen e një sasie të vogël skllevërish. Pa teknologjinë e klonimit edhe femrat që u krijuan për të vepruar si zëvendësuese nënash, Enlili ishte i paaftë që të shtonte fuqinë e tij puntore. Pra ishte e pashmangshme që kishte nevojën e Enkit për organizimin e një qëndre mjekësore apo laboratori gjenetik.

Çfarë ndodhi më pas ? Skenari më i mundshëm është se Enki pruri dy LuLu femra në Edenin lindor dhe pranoi ti tregonte Enlilit proçeset e klonimit. Le të supozojmë se u transplantua një embrion femëror dhe një mashkullor tek të dy femrat të cilat ishin modifikuar gjenetikisht nga Enki.

Lindja e Adamit dhe e Evës do të dukej e rregulltë dhe do të kishin kaluar ditët e moshës fëminore pranë një laboratori gjenetik.Pastaj një ditë genet e gjinisë ngritën krye dhe adoleshentët u ndërgjegjësuan se ishin nudo.

Kur Enlili i pa duke u fshehur instiktivisht, u ndërgjegjësua për foshnjën seksuale. Të tjerat janë histori biblike, gjarpëri u anutemua nga Perëndia dhe të pafajshmit Adami dhe Eva u internuan nga kopshti. Shkenca e sotme gjenetike revolucionoi mënyrën me të cilën kuptojmë Biblën e Gjenezes dhe tekste të tjera të lashta.

Ndërhyrja e supozuar nga të ashtuquajturit Perëndi,duket se mbrohet nga një skenar logjik shkencor që përfshin dy Eden të ndryshëm dhe dy krijime të dallueshëm. Është interesant fakti se shkruajtësit e Biblës kishin informacione të cilat u shfrytëzuan direkt nga ata që mbështetnin teorinë e Ndërhyrjes.

Kështu që nga njëra anë ithtarët e Darvinit vazhduan të kërkojnë “hallkat e humbura” të zhvillimit të njerëzimit, ndërsa nga ana tjetër pasuesit e teorisë së Ndërhyrjes me një studim të veçantë kërkojnë “perënditë e humbur”të njerëzimit.

E ardhmja do të tregojë se kush ka të drejtë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons