Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

INERCIALpeace

avatar
Moderator
Moderator
Mineralet përbëjnë 45 për qind të trupit të njeriut. Janë të rëndësishëm si biokatalizatorë në të gjitha reaksionet biologjike në trup, marrin pjesë në ruajtjen fizike dhe mentale të shëndetit, në ndërtimin e trupit, dhëmbëve, muskujve etj. Sipas specialistes Mimoza Petani, mineralet ruajnë baraspeshën e bazës acide, duke e bërë baraspeshën të ndjeshme dhe konstante në organizëm. Specialistja shpjegon se përveç këtyre funksioneve, mineralet përcjellin porosi përmes sistemit tonë nervor dhe janë përgjegjëse për muskujt. Gjithashtu, mineralet janë pjesë përbërëse të enzimave dhe të albuminave dhe marrin pjesë në krijimin e antitrupave dhe të hormoneve. Specialistja Petani ka pohuar se mineralet ndahen në minerale për të cilat kemi nevojë me sasi më të madhe se 100 mg, si për shembull, kalciumi, mangani, bakri. Sipas saj, mungesa e mineraleve paraqitet te personat me dietë të ulët kalorie, te personat e moshuar, gratë shtatzëna, vegjetarianët dhe te personat me sëmundje kronike, të cilët marrin sasi të madhe të ilaçeve. Për këtë ajo u rekomandon të gjithë personave që të kenë kujdes dhe t’i kushtojnë shumë rëndësi marrjes së rregullt të mineraleve.
Efektet në organizëm
Materiet minerale dhe oligoelementet (përzierja minerale) janë me rëndësi jetike, por organizmi nuk është në gjendje që t’i prodhojë. Mungesa e mineraleve dhe oligoelementeve sjell parregullsi deri në funksionimin e organizmit, apo ndoshta edhe te sëmundja. Nevoja ditore e organizmit tonë për oligoelemente apo elemente në gjurmë (zink, mangan, hekur, bakër, selen, krom, molibden) është gjithsej disa të milionat pjesë të gramit (mikrogramë), mirëpo, këto janë të domosdoshme për ruajtjen e shëndetit. Nevojat për minerale (kalcium, magnezium, kalium) janë shumë më të mëdha. Shumë reaksione të përbëra kimike nuk mund të zhvillohen pa bashkëveprimin e njëkohshëm të mineraleve dhe oligoelementeve. Kalciumi është përgjegjës për shëndetin e eshtrave dhe të dhëmbëve, nxit absorbimin e hekurit, është i domosdoshëm për funksionimin e sistemit nervor. Magneziumi është i domosdoshëm për funksionimin efikas të muskujve dhe luan rol në procesin e shndërrimit të sheqerit të gjakut në energji. Kalciumi dhe magneziumi së bashku ndihmojnë punën e zemrës dhe të qarkullimit të gjakut.
Hekuri
Hekuri është i domosdoshëm për ndërtimin e rruazave të kuqe të gjakut (hemoglobina), si dhe të disa enzimave qelizore. Kobalti, sikur edhe hekuri, është i domosdoshëm për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut. Pa bakër hekuri nuk mund të vendoset në hemoglobinë, ndërsa pa krom nuk ka metabolizëm të përshtatshëm të hidrateve të karbonit. Jodi është i nevojshëm për funksionimin e duhur të gjëndrës tiroide, ndërsa mangani, për funksionimin e enzimave digjestive. Molibdeni ndihmon metabolizmin e hidrateve të karbonit dhe të yndyrave, e përveç kësaj, është pjesë përbërëse e enzimës përgjegjëse për shfrytëzimin e hekurit. Kaliumi rregullon metabolizmin e ujit, ritmin dhe funksionimin e punës së zemrës dhe ndihmon eliminimin e produkteve përfundimtare të këmbimit të materieve. Seleni është antioksidant shumë i rëndësishëm, ngadalëson proceset e plakjes së indeve dhe luan rol të rëndësishëm në parandalimin e lajmërimit të tumoreve malinje. Zinku kontrollon dhe i drejton proceset metabolike në organizëm, punën e sistemeve enzimatike, ruan shëndetin e qelizave dhe është i domosdoshëm për sintezën e proteinave.

Mineralet

Klori i natriumit
Shërben
Merr pjesë në proceset nervore dhe muskujt e indeve
I mban lëngjet në inde dhe e shpejton furnizimin e qelizave me ujë
Mungesat shfaqen si
Tension i ulët
Komplikime dhe mungesën e furnizimit me ujë në indet dhe qelizat e organizmit
Kaliumi
Shërben
Për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e qelizave të trupit si dhe rregullon nivelimin e lëngjeve të trupit
Merr pjesë në përcjelljen e impulseve nervore dhe kontrollin e shtrëngimit të muskujve
Mungesat shfaqen si
Zvogëlimi dhe ngarkesa e koncentrimit
Çrregullimi i nivelimit të lëngjeve në trup
Ngacmime nervore
Lëkurë e thatë dhe me puçrra
Dobësim të muskujve
Kalciumi
Shërben
Për ndërtimin dhe forcimin e eshtrave dhe të dhëmbëve
Është i domosdoshëm për shtrëngimin e muskujve, thërrmimin e gjakut dhe përcjelljen e impulseve nervore
Për rregullimin fiziologjik të funksionimit të qelizave dhe të organizmit
Mungesat shfaqen si
Si bazë për zhvillimin e osteoporozës
Sëmundje të cilat janë të lidhura ngushtë me mungesën e kalciumit në organizëm
Dhëmbë dhe eshtra të ndjeshme
Magneziumi
Shërben
Për aktivizimin e rreth 300 enzimave
Për funksionimin e rregullt të metabolizmit të yndyrës dhe të sintezës së albuminave
Pengimin aktiv të paraqitjeve të shtrëngimeve të muskujve
Mundëson punën normale të zemrës
Mungesat shfaqen si
Rritjen e nivelit të kolesterolit në gjak
Komplikimet në funksionimin e organeve jetësore
Probleme me lëkurën të shkaktuara nga stresi dhe ngacmimet
Hekuri
Shërben
Është përbërja kryesore e hemoglobineve, e molekulave për përcjelljen e oksigjenit në gjak, e qelizave të muskujve dhe të disa enzimave, të cilat marrin pjesë në krijimin e energjisë për frymëmarrjen e qelizave
Mungesat shfaqen si
Dobësimin e gjakut (anemia), e cila mund të sjellë deri te dëmtimi i rëndë i shëndetit të përgjithshëm të organizmit
Lëkurë e thatë
Seleni
Shërben
Ka veprim antibakterial dhe antitumor
Ka veprim të rëndësishëm antioksidues
Pengon plakjen e parakohshme të qelizave
Kontribuon në rezistencë dhe siguron energji në organizëm
Mungesat shfaqen si
Organizmi është i prirë për të shfaqur sëmundje vdekjeprurëse
Grumbullimi i lëndëve helmuese (radikalët e lirë) në organizëm
Lodhje nga mungesa e energjisë
Humbje imuniteti
Zbokth
Zinku
Shërben
Forcon sistemin e imunologjisë dhe qelizat në luftë kundër infektimit
Për punën normale të sistemit të gjëndrave
Merr pjesë në punë e rritjes
Nxit freskinë mentale dhe vitalitetin
Mungesat shfaqen si
Dobësim i sistemit imunologjik
Mungesa e vullnetit, lodhja, depresioni
Sëmundje të ndryshme të lëkurës
Rënie floku dhe puçrra në fytyrë
Jodi
Shërben
Funksioni kryesor është ndërtimi i hormoneve mbrojtëse
Ka veprim antibakterial në organizëm
Është antiseptik dhe dezinfektues i mirë
Mungesat shfaqen si
Pengesa në rritje dhe në zhvillim
Gusha, e cila është një ndër sëmundjet më të përhapura
Floku i thatë dhe më zbokth

http:// http://hqtestforum.bulgarianforum.net/.albanianforum.net

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons