Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vende te quajtura 'misterioze'. prej Sun 25 Sep 2011, 16:24

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Qyteti fantazem i varrosur nen dhe

Kolmanskop eshte nje qytet fantazem ne Namibian e jugut, pak kilometra larg portit te Luderitz. Rreth viteve 1908 si kudo tjeter ne Afrike edhe ketu lindi deshira e diamanteve dhe shume njerez u spostuan drrejt shkretetires per te gjetur diamant dhe per tu bere te pasur ne menyre sa me te thjesht.

Brenda dy vitesh u ndertua ky qytet me shkolla, spital, kazino dhe zona rezidenciale. Problemi qendroi kur vlera e diamantit ra. Ne vitet 1950 qyteti u braktis dhe rera shkretetires mori çfare i takonte.

Kodra e Kryqeve


Ne Lituani ndodhet pikerisht kjo koder ku njerezit kane vene kryqet e tyre "personale". Ketu ka rreth 50000 Kryqe e ndryshme. Arsyeja perse njerezit ne veçanti meshkujt vendosnin nje kryq i bere posaçerisht per to ne kete koder eshte sepse mendohej se do ti ecte mbare kujtdo qe te vendoste nje kryq ketu. E gjitha kjo ka ndodhur perpara se ne Lituani ose ne Rusi te hynte feja katolike apo
ortodokse.

Porta e Ferrit

Porta per ne ferr. Keshtu quhet ky vend nga banoret e vendeve afer. Ndodhet ne Uzbekistan dhe ndodhet ne kete gjendje per 35 vjet. Nje here disa shkenctare po germonin token ne kete pozicion per studime te ndryshme dhe duke germuar zbuluan nje shpelle nen toke qe permbante gaz toksik.

I gjithe materiali tyre perfundoi ne kete shpelle por asnje nuk guxoi te hynte brenda per ti marre. Keshtu vendosen ti vejne flaken vendit ne menyre qe gazi te mos dilte ne siperfaqe dhe ka 35 vjet qe vazhdon digjet.

Vrimat ne Rusise

Nga vitet 1980 ne Pyllin e dendur te Rusise gjenden gropa te thella. Veçaneria e ketyre gropave qendron qe nuk eshte e mundur te jen bere nga makina germurese ose mjete te ndryshme sepse makinat nuk mund te kalojn ne keto vende.

Njerezit kan shkuar ne fund te tyre por kan ngelur te zhgenjyer kur kane gjetur thjeshte asgje. Pra keto jane thjeshte gropa me nje fund por qe ndodhen ne vende ku eshte veshtire qe te jen bere nga njerez.

Goja e ferrit

Goja e ferrit. Gjendet ne nje qytet ne Pensylvania , cili ka nje sasi shume te madhe qymyri nen tij. Ne 1962 nje flake e vogel u perhap ne kete qytet dhe u shua me sukses.

Ajo qe nuk dihej ne moment ishte qe kqymyri nen toke ishte ndezur. Qymyri vazhdoi te digjej per shume vjet aq sa njerezit u detyruan te largohen nga qyteti ne 1984.

Tani ky qytet mbete i pabanuar me tymin qe del vazhdimisht nga toka. Qyteti do te mbetet i tille per te pakten 250 vjet, kjo sepse sasi e qymyrit nen toke eshte kaq e madhe sa qe do te duhenin 250 vjet per tu djegur i gjithe.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons