Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shkallet misterioze te nje kishe.... prej Sun 25 Sep 2011, 16:22

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

C'fare e ben kishen Lorreto Chapel ne nje fshat te Kalofirnise,te jete ndryshe nga kishat e tjera? E pra e vetmja gje qe e ben kete te dallohet nga te tjerat, eshte mrekullia qe ndodhi ne kete kishe,ishte shkalla e saj.

Kisha u ndertua ne vitin 1898. Kur ishte gati murgeshat pane qe nuk kishte shkalle per te hipur ne katin e dyte te kishes e cila ishte 22 metra e gjate.

Zdrukthetaret erdhen per te pare vendin per te ndertuar shkallen dhe refuzuan ta ndertonin sepse nuk kishte vend te mjaftueshem. Murgeshat filluan ti luteshin te shenjtit St. Joseph i cili po ashtu ishte nje zdrukthetar.

Ne diten e 9 nje i panjohur troket ne porten e kishes dhe prezantohet si nje zdukthetare qe kishte ardhur per te ndertuar shkallen qe murgeshat kishin aq shume nevoje.

Ai e ndertoi shkallen pa ndihmen e asnjerit fill i vetem e cila ne ate kohe konsiderohej si dicka mjeshterore.

Asnjeri nuk e kuptonte se si ajo shkalle qendronte ne kembe pa asnje mbeshtetje ne mes dhe e rrutulluar dy here per te shkuar ne katin e siperm.

Me pas Zdrukthetari i cili nuk perdori asnje gozhde apo asnje lloj menyre ngjitje per te ndertuar shkallen u zhduk pa lene gjurme dhe pa marr te hollat qe i takonin per punen.

Ishte nje thashetheme ne fshat se Zdrukthetari qe ndertoi shkallen ishte St. Joseph shenjtori vete.

Derguar nga Jesus Christ per te ndihmuar murgeshat. Qe atehere kjo gje ngeli mister dhe u quajte nje "Mrekulli" ku njerezit faleshin.

Jane 3 mistere ne kete rast.. thote folesi i kishes sot. E para eshte qe dhe sot e kesaj dite njeriu qe ndertoi kete shkalle nuk eshte identifikuar dhe pas kerkimeve qe jane bere.

E dyta eshte qe te gjithe shkencetaret, arkitektet, inxhinerat habiten dhe nuk kane asnje zgjidhje se si kjo shkalle mbahet ne kembe pa asnje suportim ne qender?

Dhe e treta. Nga erdhi gjithe ai dru per ndertimin e shkalles? Ata jane interesuar dhe kane kontrolluar per nje lloj druri te atij qe eshte perdorur por nuk kane gjetur gje ne tere ameriken!

Eshte edhe nje dicka tjeter qe eshte menduar vitet e fundit. Shkalla qe u ndertua ka 33 shkalle te vogla e cila perkon me moshen e Jesus Christ.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons