Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Misteret e pafundme te botes se kafsheve prej Sun 25 Sep 2011, 16:12

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Zoologjia eshte nje shkence qe ofron informacion te pafund, madje edhe te dhena per te cilat ndoshta nuk kemi degjuar asnjehere me pare.

Psh, shume pak vete e dine se delfini e ndryshon lekuren cdo dy ore per te fituar sa me shume aftesi aereodinamike, apo nje zog i ri albatros e ben per me pak se dy muaj nje udhetim te plote rreth botes. Bota e eger eshte e mbushur me kuriozitete te tilla sepse natyra ka ditur se cfare vetish t’u jape kafsheve per t’u shumuar apo mbijetuar. Studiuesit John Mitchinson e John Lloyd kane publikuar nje liber me te dhena shume interesante rreth jetes se kafsheve.

Mes te tjerash, ata kane zbuluar se ngjalat e kane trupin te veshur me qime per te levizur edhe ne toke ku gjuajne per te ngrene. Nga ana tjeter, gepardi mund te haje ne nje vakt te vetem rreth 15 kg mish, ndersa ne SHBA ka rreth 75 milione mace, te cilat jane pergjegjese per zhdukjen e rreth 1 miliarde zogjve cdo vit. Persa i perket inteligjences se delfineve, keta te fundit i pastrojne dhembet me sfungjerin e shkembinjve.

Ne boten e detit nuk perfundojne me kaq cudirat, pasi luani i detit zbret deri ne 1500 metra thellesi ku rrahjet e zemres i zbresin nga 90 ne 4 ne minute. Rezistence ndaj botes se eger bejne edhe pemet e akacjeve, te cilat leshojne nje lloj substance kimike per te mos i lejuar xhirafat t’u hane gjethet.

Balenat kendojne ne dialekte te ndryshme, ne varesi te vendit nga kane prejardhjen dhe me e madhja ne bote mes tyre eshte balena e kalter, rreth 30 here me e rende se nje elefant afrikan. Ato kane nje zemer qe pompon 8000 litra gjak dhe lindin te vegjel qe cdo dite shendoshen me nga 100 kg. Aktualisht ne gjithe oqeanet e botes numerohen rreth 5 mije balena te tilla, ndersa viti i tyre me i erret ka qene 1931-shi ku u vrane plot 29 mije ekzemplare


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons