Forumi Kuq E Zi
Njeriu i Pekinit,para 700.000 vjetesh,ka perdorur shigjeten.. Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Njeriu i Pekinit,para 700.000 vjetesh,ka perdorur shigjeten.. Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
Njeriu i Pekinit,para 700.000 vjetesh,ka perdorur shigjeten.. Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Njeriu i Pekinit,para 700.000 vjetesh,ka perdorur shigjeten.. Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Njeriu i Pekinit,para 700.000 vjetesh,ka perdorur shigjeten.. _41663538_florescomp_ap_203
homo erectus

Rreth 700.000 vjet më parë, në një kohë kur klima e Kinës ishte e ftohte,një grup prej Homo Erektusit, kanë jetuar në një shpellë në Zhoukoudian të Kinës.

Skeletet e tyre dukeshin të mahnitshme. Me një balle me hapsire të madhe, dhëmbët te dale para dhe trurin e madh me qasjet tona, këta njerëz kishin kohë qe kishin ikur nga Afrika per te kaluar në Azinë Lindore.

Deri kohët e fundit, shkencëtarët besonin se ata kishin jetuar në kohët më të vona, ndoshta vetëm 500.000 vjet më parë. Kjo ide u hodh poshtë dy vjet më parë në revistën ''Natyra'', kur një ekip shkencëtarësh përdoren bombardime me alumin-beryllium dhe kanë vertetuar se njeriu i Pekinit u ''ngul'' në atë zonë rreth 700.000 vjet më parë.

Kur hulumtuesit arritën ne keto perfundime ka pasur disa paqartesi.

"Ka dëshmi se Homo Erektus ishte përshtatur fizikisht në atë ftohtë, por njekohesisht kish bere dicka për t'u mbrojtur nga të ftohtit e periudhes akullnajore,qe kalonte kina lindore, thotë profesor Susan Anton i Universitit te New York.

Sot, në sajë të kerkimeve te reja laboratorike ne kemi një ide se çfarë mund të kete ndodhur ne ate periudhe te hershme.

Një ekip shkencëtarësh i kryesuar nga Dr Chen Shen,te Muzeut Ontario Royal në Toronto, Kanada, kane shqyrtuar objektet që kishte përdorur njeriu i Pekinit.

Te gjitha keto objekte u nenshtruan në një studimi të holle ne një mikroskop superteknollogjik dhe studiuesit gjetën se ky grup Homo Erektus ishte më inteligjent se ata kishin vleresuar deri tani.

"Studimi i ri tregon se teknologjia e perdorur ne Pekin,per studimin e objekteve nuk ishte ne ato nivele qe kishim menduar," thote Dr Shen në një studim te prezantuar në një konferencë të kohëve të fundit për ''Shoqërisë amerikane Arkeologjisë''.

"Një shqyrtim i ri tregon se shumë objekte nga Homo Erectus ishin pershtatur për detyra të veçanta në lidhje me nevojat e transformimit te burimeve ushqimore me origjinë shtazore."

'Njeriu Pekinit jo vetëm që e dinte se si të thereshin kafshët,por ai gjithashtu dinte se kush ishte mënyra më e mirë për ti kapur ato duke përdorur një gur të mprehtë lidhur mbi një dru.
Njeriu i Pekinit,para 700.000 vjetesh,ka perdorur shigjeten.. Images?q=tbn:ANd9GcT-kM_IEGsCZpCJl6j2784hGwgJs9sjXjjo6rwkHZ_-b72T6Fz6

Por nëse kjo është e vërtetë, ka një tjetër problem ,me c'fare ata i kanë lidhur këto dy materiale (dru dhe gur)?. Njeriu i Pekinit, mendohet se ka perdorur për te prodhuar këtë shigjete,tendinat ose ligamentet e disa kafshëve ose disa lloj lëngje ngjitese

Për fat të keq do të jetë e nevojshme të presim pak kohe deri ne një përgjigje te sakte.E vetmja gje qe eshte sigurt është.. se Njeriu i Pekinit, ende nuk do të ''ndalet'' për të na shokuar.

https://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
cudi a kan pas llogjikshem e atehershme ata?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons