Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Koncepti i një artisti tregon qytetin e Atlantides si ai ka qenë ndertuar në legjendë.


Te udhëhequr nga nje ekip studiuesish,mund të jetë percaktuar përfundimisht vendi i qytetit te humbur te Atlantides, metropoli legjendar,qe besohet si i mbytur nga një cunam mijëra vite më parë, në nje baltovine në jug të Spanjës.

"Kjo është fuqia e tsunamit," thote kreu studiues, Richard Freund,per Reuters.

"Eshtë kaq e vështirë për të kuptuar se si mund të fshihen nga faqja e dheut 60 milje territor në brendësi te ujit dhe kjo eshte pak per ate qe ka ndodhur ne fakt", tha Freund, profesori në Universitetin e Hartford i cili udhëhoqi një ekip ndërkombëtar për kërkimin e vendit te vërtetë të Atlantides.

Për të zgjidhur misterin e vjetër, ekipi analizoi imazhet satelitore të një qyteti të dyshuar te zhytur në veri të Cadiz,te Spanjë. Ata mendojne se aty ndodhet i varrosur në keneten e madhe te Parkut Ana Dona, sundimi i nje qyteti te lashte i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologëve dhe gjeologëve në vitin 2009 dhe 2010 kane përdorur një kombinim te studimit te terrenit nepermjet radarit, hartes digjitale dhe teknologjise nënujore.

Freund thote se në Spanjën qendrore ndodhen një seri e çuditshme e "qyteteve te te humburve," keto te ndërtuara si një kopje te Atlantides 'ndoshta nga te shperngulurit e shpetuar,pas shkatërrimit të ngjarë të qytetit te Atlantides nga një cunami, kjo si nje prove per studimin e tyre- vazhdon ai.

Atlantidasit, banorët të cilët nuk vdiqen nga cunami, iken në brendësi të tokës dhe ndërtuan atje disa qytete të reja, shton Freund,kreu i i ekipit.

Përfundimet e ekipit janë të detajuara ne temen "Gjetja e Atlantides", në kanalin TV Channel Geographic Kombëtar spanjoll

Ndërsa është e vështirë të thuhet me siguri se vendi në Spanjë është Atlantida, Freund thote se "kthesa" eshtë gjetja e qyteteve te peraferta ne ngjashmeri,qe na bën të rrisimi besimin se baneasat e Atlantides u varrosen në baltë.

"Ne kemi gjetur diçka që askush tjetër nuk e ka parë kurrë më parë, e cila na jep një shtesë kredibiliteti, sidomos për arkeologjinë,që ka kuptim shumë më tepër," thote Freund.

Unazat e Atlantides sipas grafikes kompjuterike

Ne një grafik kompjuterik tregohen unazat koncentrike që mund të kenë ekzistuar gjatë kulmit te lulezimit teAntlantides se lashtë ". Shkencëtarët kanë parë prova të strukturave të tilla zhytur nën baltovinen e madhe teParkut Ana Dona të Spanjës jugore.

Platoni filozof grek shkroi rreth Atlantides 2.600 vjet më parë, duke e përshkruar atë si "një ishull qe ndodhet në frontin e ngushtices që nga ju quhet Shtyllat e Herkulit",ose Ngushtica e Gjibraltarit që njohihej qe në antikitet.

Duke përdorur shkrimet e detajuara te Platonit per Atlantiden, si një hartë, kërkimet janë përqendruar në Mesdhe dhe ne Atlantiku, si vendet më të mira të mundshme për qytetin. Hulumtuesit kanë propozuar më parë se Atlantida ndodhej o në ishullin grek të Santorinit ,o në ishullin italian të Sardenjës ose në Qipro .

Tsunamet në rajon janë të dokumentuara për shekuj, thotë Freund. Një nga më të medhejt ishte ai i raportuar që shkaterroi Lisbonën në nëntor 1755.

Debati nëse ka ekzistuar me të vërtetë Atlantida ne SHBA,ka zgjatur për qindra vjet por ato "dialogje" Platoni i shuan ne shkrimet e tij rreth 360 pes,ku jep burimet historike të njohura si informacioni për qytetin mistik. Platoni thote se ishulli që ai e quajti Atlantid "në një ditë dhe natë të vetme ... u zhduk në thellësitë e detit."

Ekspertët japin planin e gërmimeve të mëtejshme për të studiuar në vendin ku ata besojnë se Atlantida është vendosur si dhe krahasimi qe duhet te bejne me "qytete" misterioze në qendër të Spanjës 150 milje larg nga Atlantida e supozuar, ku gjenden sot keto objekte.

Ky raport u përfshi si informacion nga Reuters dhe msnbc.com. "Gjetja e Atlantides", një dokumentar në lidhje me kërkimin për rrënojat e qytetit,do te jepet sonte kete te marte on air në TV spanjoll National Geographic Channel...


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

» Galeri? Ku është?

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons