Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet rezervuar gjigand uji ne univers prej Thu 22 Sep 2011, 09:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Uji është me të vërtetë kudo. Dy ekipet e astronomëve, secila te udhëhequr nga shkencëtarët në Institutin e Teknologjisë Kaliforni (Caltech), kanë zbuluar rezervuarin me te madh dhe më të largët te ujit të zbuluar ndonjëherë në univers.

Duke kërkuar ne një distancë prej 30 miliard trilion milje larg në një Quasar-një nga objektet e ndritura dhe më të dhunshme në kozmos, hulumtuesit kanë gjetur një masë të avujve te ujit që është të paktën 140.000.000.000.000 herë sa e gjithe sasia e ujit në oqeanet e botës,si dhe 100.000 herë më masiv se sa dielli.

Quasari është aq larg,sa drita e tij ka marrë 12 miliardë vjet për të arritur Tokë. Prandaj studimet zbulojnë një kohë kur gjithësia ishte vetëm 1.6 miliardë vjet i vjeter. "Mjedisi rreth këtij Quasari është unik në atë që është prodhuar ne këtë masë të madhe të ujit", thotë Matt Bradford, një shkencëtar në Laboratorin Jet NASA-s Propulsioni (JPL), dhe një bashkëpunëtor i rregullt në Caltech.

"Është një teori e provuar totalisht, se uji është i përhapur në të gjithë universin, madje edhe në kohët shumë të hershme." Bradford drejton një nga dy ekipet ndërkombëtare te astronomëve që kanë përshkruar gjetjet e tyre ne kete Quasar dhe punon në gazeta të veçanta si në Journal Astrophysical.
etj......


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons