Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador prej Thu 22 Sep 2011, 09:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ndermjet efekteve qe vijne si rezultat i ngrohjes se pergjitheshme, duket se figuron edhe nje parameter i fundit per te cilin deri pak kohe me pare nuk dihej gje.

Eshte fjala per nje fenomen qe lidhet me ekuadorin e Tokes, i cili gradualisht eshte duke u rritur me 7 mm ne vit.

Ky eshte perfundimi i nje studimi te Universitetit te Kolorados mbi bazen e te dhenave te marra nga misioni Grace (Gravity Recovery and Climate Experiment), i cili udhehiqet nga NASA si dhe agjencia ajrore gjermane Dlr.

Qe prej 12 mije vjetesh, Toka ne fakt e zvogelonte perimetrin e saj ne kete rajon me 7 mm ne dhjete vjet, ndersa tani po ndodh e kunderta, dhe sipas specialisteve arsyet jane te lidhura me ngrohje e pergjithshme, si pasoje e se ciles 382 miliard tonalata shkrijne cdo vit nga akujt e Groenlades dhe Arktikut, dhe uji qe krijohet tenton te shtyhet pikerisht ne kete rajon.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons