Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Midis vitit 1962 dhe 1983,Byroja e Motit te SHBA-se dhe Fondacioni Kombëtar i Shkencës dhe marinës,kryen një program eksperimental hulumtimi që ju dha disa suksese në moderimin e uraganeve .Projekti Stormfury u pezullua, megjithatë, përfundimet per aq sa u kryen nuk ishin pa misteret e tyre.

Duke komentuar mbi një pasqyrë të Stormfury Era nga Divizioni i Kerkimeve te Uraganeve te Atlantikut dhe Laboratorit Meteorologjik e oqeanografik, Dick Eastman, MS, MA, vuri në dukje se privatizimi agjensive te motit të lidhura me agjencitë qeveritare,ishte një faktor në mbylljen e këtij projekti:

"[Projekti Stormfury] u nderpre. Duket se kemi pasur një përpjekje të qëllimshme për të krijuar idenë,se shumë Zyra Kombëtare te motit dhe agjensi të tjera të motit,qe jane të lidhura me agjencitë qeveritare janë duke u privatizuar.

Shërbimi Kombëtar i Motit, Banka Federale e Reservave , Komisioni Energjisë Atomike dhe Fondacioni Kombëtar i Shkencës janë në pronësi private (dhe të kontrolluara )- ku secila nga keto që veprojnë në fushat e tyre përkatëse,janë në mjedise krejtësisht të parregullt dhe kryesisht pa mbikëqyrje, duke krijuar ide te rreme në publik,që secili është pjesë e qeverisë ...

"Fury Stuhia''e demonstruar - pavarësisht nga shtrembërimet -tregoi se erërat e uraganit mund të reduktohen nga 130km/ora në 75 ose 80 km/ora - një ndryshim që do të thotë një ndryshim ne kursim të miliarda dollareve në dëme dhe pa dyshim shumë jetë te shpetura.

"Por ne nuk jemi duke parë vetëm vendimin e qëllimshëm të lenies se fatkeqësive natyrore qe te ndodhin kur ato mund të parandalohen -por ne po shohim diçka akoma shumë më keq - përdorimin e qëllimshëm të this-technologis së zhvilluar nga mendjet që kërkonjë për të ndihmuar njerëzimin, në një mjet për të shkatërruar shtëpitë tona dhe vrasjen e njerëzimit për hir të fitimit te "industrisë shkaterruese dhe pushtetit kombetar te emergjencës".

Gordon MacDonald JF 1929-2002) ishte drejtor bashkëpunëtor i Institutit të gjeofizikës dhe Fizikë Tokës në UCLA, një anëtar i Komiteti te Shkencës dhe keshilltar i presidentit Lyndon Johnson,ne Këshillin për Marrëdhënie me Jashtë.

Gordon MacDonald JF

Në vitin 1968 ne librin e tij, ''Nëse paqe nuk vjen'':ne artikullin ''Një parashikimi shkencor i armëve të reja'',- MacDonald shkruan një kapitull të titulluar " Si të modifikojme Mjedisin "(lexo më poshtë), në të cilën ai tregoi se modifikimi i motit ishte në fazat eksperimentale. MacDonald parashikoi se ai do të ishte vetëm një çështje kohe,para se njeriu do të jetë në gjendje për të manipuluar motin e për ta përdorur ate si një armë:

"Ndër të tjera ai thotë se në të ardhmen, marrja e objektivave kombëtare me forcë,eshte një mundësi qe do të arrihet nga aftësia e njeriut për të kontrolluar dhe manipuluar mjedisin e planetit të tij.

Kur të arrihet ky pushtet mbi mjedisin e tij,ai do të japë njeriut një forcë me të re,të aftë për të bërë dëme të mëdha pa dallim. Të kuptuarit primitiv të ndryshimit te mjedisit e bën të vështirë të imagjinosh një botë në të cilën praktikohet lufta gjeofizike.

Një botë e tillë mund të jetë me ne rrezik se sa prania armatimit nga armët bërthamore qe u ndaluan në mënyrë efektive dhe se armët konvencionale te shkatërrimit në masë,qe edhe ato ishin katastrofike ndaj mjedisit .A mund ti fshenin argumentat,se kjo armë eshte e përshtatshme për luftëra çuditërisht të fshehta apo sekrete ...?

"Rritja e konkurrencës ekonomike midis shumë kombeve të përparuara,manipulimi i motit mund të jetë në favor të një vendi për të siguruar një mjedis të qetë natyrore për vehte dhe mjedisin shkaterrues për konkurrentët e saj.

Operacionet e prodhimit të kushteve të disfavorshme klimaterike, mund të kryhen fshehurazi, që nga parregullsi të mëdha të natyrës lejimi i stuhive, përmbytjeve, thatësira, tërmete dhe valë të baticës që do të shihen si te pazakonta, por jo të papritura.

Një "sekret i tillë lufte" nuk kanë nevojë të deklarohet apo te njihet edhe nga popullsitë e prekura. Kjo mund të shihet për vite vetëm duke pare regresin ne klimen e vendit te tij. Vitet e thatësirës dhe stuhite do t'i atribuohen natyrës dhe kur vetëm një komb te ''drenazhoi'' tërësisht mendjen e tij,atehere ai do të armatoset e do të tentoi te marrë nën kontroll abitatin e tij.

"Përveç natyrës së tyre të fshehtë, një tipar i përbashkët për disa prej skemave te modifikimit te motit është aftësia e tyre për të ndikuar në tokë si një te tërë. Mjedisi nuk njeh kufij politik,ai është i pavarur nga institucionet bazë të gjeografisë dhe efektet e modifikimit mund të projektohen ne çdo pikë të Tokës.

Për shkak se modifikimi mjedisore mund të jetë një karakteristikë dominuese e dekadave të ardhshëme botërore, ekziston shqetësimi se kjo teknologji fillestare është në kundërshtim të plotë me konceptet e njësive tradicionale gjeografike dhe politike te botes

"Pasojat politike, juridike, ekonomike dhe sociologjike të modifikimit të qëllimshme të mjedisit, madje edhe për qëllime paqësore, do të ketë kompleksitete të tilla që ndoshta çështjet bërthamore ne te ardhmen do të duken te thjeshta."

Në vitin 1970 ne librin e tij, ''Mes dy moshave'', ish-Këshilltari për Sigurinë Kombëtare Zbigniew Brezezinski (CFR / TC / B) ka përmendur " kontrollin e motit", si një "armë të re" për të ushtrinë amerikane dhe një "element kyç i strategjisë së luftes."

Zbigniew Brezezinski

"Teknologjia do të vërë në dispozicion, për udhëheqësit e kombeve të mëdha, teknikat për kryerjen e luftës të fshehtë, nga të cilat vetëm një minimum i forcave të sigurisë duhet të vlerësohet ... Teknikat e modifikimit motit do të jenë të afta për të prodhuar periudha të gjata thatësire apo stuhi shkaterrimtare."

Gjithashtu në vitin 1970,Byroja e Motit u emërtua ''Shërbimi Kombëtar i Motit'' dhe privatizimi i sherbimeve te motit të lidhura me agjencitë qeveritare,ishte një proces që është përshpejtuar nga presidenti Bill Clinton .

Në vitin 1977, Konventa e Gjenevës propozoi një traktat ndërkombëtar për ndalimin teknikave te modifikimit mjedisit per qellime ushtarake ose çdo përdorim tjetër armiqësore. Konventa u hap për nënshkrim më 18 maj, 1977 në Gjenevë dhe traktati u nenshkrua më 5 tetor, 1978,nga tetëdhjetë e shtatë (87) kombe.


Ja dhe modelari i kesaj konvente

KONVENTA
-Mbi ndalimine teknikave te modifikimit te mjedisit per qellime ushtarake ose çdo përdorim tjetër armiqësore

Nënshkruar në Gjenevë 18 maj 1977
Hyrë në fuqi 5 tetor 1978
Ratifikimi nga presidenti amerikan 13 dhjetor 1979
Ratifikimi nga SHBA depozituar në Nju Jork 17 janar 1980

Shtetet Palë në këtë Konventë,

Udhëhiqen nga interesat e konsolidimit të paqes, dhe që dëshirojnë të kontribuojnë në kauzën e ndalimin e garës së armatimeve dhe të çarmatimit të përgjithshëm duke sjellë nën kontroll të plote e te rreptë dhe efektiv ndërkombëtar, dhe për të shpëtuar njerëzimin nga rreziku i përdorimit të mjeteve të reja të luftës,

Vendosur të vazhdojë negociatat me qëllim që të arrihet progres efektiv në drejtim të masave të mëtejshme në fushën e çarmatimit,

Duke pranuar se përparimet shkencore dhe teknike mund të hapin mundësi të reja në lidhje me modifikimin e mjedisit,

Duke kujtuar Deklaratën e Kombeve të Bashkuara Konferenca mbi Mjedisin Human miratuar në Stokholm më 16 qershor 1972,

Kuptuar se përdorimi i teknikave të ndryshimit të mjedisit për qëllime paqësore mund të përmirësojë ndërlidhjen e njeriut dhe natyrës dhe të kontribuojë në ruajtjen dhe përmirësimin e mjedisit për të mirën e brezave të sotëm dhe të ardhshëm,

Duke njohur, megjithatë, se ose çdo përdorim tjetër ushtarak armiqësor i teknikave të tilla mund të kenë efekte shumë të dëmshme për mirëqenien e njeriut,

Duke dashur të ndalojë në mënyrë efektive çdo përdorim tjetër ushtarake ose armiqësor i teknikave të ndryshimit të mjedisit, me qëllim për të eliminuar rreziqet për njerëzimin nga përdorimi të tillë, dhe afirmuar dëshirën e tyre për të punuar drejt arritjes së këtij objektivi,

Duke dashur gjithashtu të kontribuojë në forcimin e besimit midis kombeve dhe në përmirësimin e mëtejshëm të situatës ndërkombëtare në përputhje me qëllimet dhe parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara ,

Kanë rënë dakord si më poshtë:

Neni I 1. Çdo Shtet Palë në këtë Konvente merr persiper të mos angazhohen në qellime ushtarake, ose çdo përdorim tjetër armiqësore të teknikave të ndryshimit të mjedisit që kanë efekte të përhapura, afatgjatë ose të rënda, si mjetet e shkatërrimit , dëm apo lëndim në çdo Shtet tjetër Palë.

2. Çdo Shtet Palë në këtë Konvente nuk merr persiper për të ndihmuar, inkurajuar ndonjë shtet, grup shtetesh ose organizate ndërkombëtare për t'u angazhuar në aktivitete në kundërshtim me dispozitat e paragrafit 1 të këtij neni.
( vazhdon ...... )

Në vitin 1996, Forcat Ajrore Amerikane botuan një studim të prodhuar në Departamentin e Mbrojtjes,të titulluar ",Moti (Weather), si një koeficient Force: Owning Moti në 2025 .

"Pa marrë parasysh Traktatin e Konventës së Gjenevës për Modifikimin e Motit, qëllimi i deklaruar i letrës ishte" për të përshkruar një strategji për përdorimin e një sistemi të ardhshëm modifikim-moti për të arritur objektivat ushtarake ... "

"2025 është një studim i projektuar në përputhje me një direktivë nga shefi i shtabit të Forcave Ajrore për të shqyrtuar konceptet, aftësitë, dhe teknologjite e Shteteve të Bashkuara,ku do të kërkojnë të mbetet dominuese dhe Forca Ajrore e Hapësirës ​​në të ardhmen.

Paraqitur më 17 qershor 1996, ky raport është prodhuar në Departamentin e Mbrojtjes ne mjediset shkollore e akademike,në interes të avancimit te koncepteve që lidhen me mbrojtjen e shtetit.

Pikëpamjet e shprehura në këtë raport janë të autorëve dhe nuk reflektojnë politikën zyrtare ose pozitën e Forcave Ajrore Shteteve të Bashkuara, Departamentin e Mbrojtjes, apo qeverine e Shteteve të Bashkuara ...

"Në 2025, forcat ajrore amerikane te hapësirës mund të vetë ndryshojne motin 'duke u kapitalizuar mbi teknologjitë e reja dhe duke u përqendruar ne zhvillimin e këtyre teknologjive në luftën kundër aplikimeve.

Një aftësi e tille ofron mjetet e luftës në formën battlespace në mënyra te papara kurrë më parë. Ajo ofron mundësi për operacionet e ndikimit në të gjithë spektrin e konfliktit dhe kudo që të jetë e mundur. Qëllimi i këtij materiali është që të përshkruajë një strategji për përdorimin e një sistemi të ardhshëm moti-modifikim për të arritur objektivat ushtarake në vend,dhe të ofrojnë një hartë të detajuar teknike.

"Përpjekja per modifikimin e motit ofron nje rrezik te larte dhe një dilemë jo me pak se nga armet atomike. Ndërsa disa segmente të shoqërisë gjithmonë do të ngurrojnë për të shqyrtuar çështjet e debatueshme të tilla si moti modifikim, aftësitë e madhe ushtarake qe mund të rezultojnë nga kjo fushë, janë injoruar si një rrezik yni.

Me zgjerimin e operacioneve miqësore apo me ndërprerjen e ketyre traktateve apo Konventave,arrihet ne prodhimin e modeleve të natyrshme të motit për të përfunduar dominimin e komunikimit global dhe kontrollin counterspace, moti-modifikim ofron luftëtarin e luftës së një game të gjerë të alternativave të mundshme,për të mundur ose të detyruar një kundërshtar ... "
Sistemi HAARP dhe gjurmet e kimikateve ne hapsire, a eshte rezultat i ketyre qellimeve te hershme nga SH.B.A-ja per te bere nje lufte te fshehte te pashpallur ndaj kundershtareve te tyre..?Po, i gjithe ky material nxjerr si perfundim se modifikimi i motit bente pjese qe heret ne strategjine sekrete te amerikaneve.

Ata(Amerikanet)asnjehere nuk kane pyetur per Konventa e Traktate miqesie,apo Traktate Carmatimi,ata kane shkelur cdo dinjitet njerzor,duke pasur si qellim primar ...Dominimin e Botes me cdo kusht,gje qe e kane arritur me cdo cmim.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons