Forumi Kuq E Zi
Zemërimi i natyrës Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Zemërimi i natyrës Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Forumi Kuq E Zi  » Shkenca, Natyra dhe Kuriozitete » Natyra » Zemërimi i natyrës

Zemërimi i natyrës

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Zemërimi i natyrës Empty Zemërimi i natyrës prej Wed 21 Sep 2011, 17:42

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Kur nëna natyrë shpërthen në zemërim, njerëzimi ngjan para saj i dobët dhe i parëndësishëm. Ciklone, cuname, tërmete dhe vullkane mund të shfarosin mijëra njerëz brenda vetëm disa minutave, ndërsa në shumicën e rasteve, statistikat e fundit të të vdekurve mbeten zakonisht dhe realisht të panjohura. Njerëzit sot janë dëshmitarë të katastrofave natyrore; si paralajmërime të pafajshme të fatalitetit, logjika e hekurt e misioneve të tyre(nëse ekzistojnë), i ka shtrënguar të gjithë të qëndrojmë në një heshtje dhe në një pritje të ankthe për çka mund të ndodhë në të ardhmen. Truri njerëzor është sot në një përleshje të frikshme me pamundësinë e tij për të parashikuar dhe vetëmbrojtur. Planeti ynë është vërtet i rrezikuar;e rrezikuar është vetëdija jonë, jeta jonë dhe bukuria e saj shpesh e shpërfillur. Bri rreziqeve të shtuara, bëhet gjithnjë e më e vështirë të meditosh me optimizëm
për shulmet e jetës sot, për përpjekje të mëdha, për ekzistencën e kufizuar, për teknologjinë, për arritjet e mëdha të njeriut, për fluturimet kozmike. Bashkë me planetin të rrezikuar jemi të gjithë ne. Të rrezikuara janë virtytet dhe veset tona, varfëria fisnike anembanë dhe pasuria e rëndomtë, lufta njerëzore dhe paqja, zilia dhe mirësia.
Sot na jepet mundësia të krahasojmë gjëmat e sotme me katastrofat historike të së shkuarës për të krijuar një listë me më të këqijat dhe më vrasëset mes tyre. Në bërjen e kësaj liste janë marrë parasysh:
- Popullsia e botës u rrit në mënyrë dramatike shekullin e kaluar dhe një përqindje jo e vogël e saj jeton në vija të rrezikshme gjeofizike, që do të thotë se gjëmat shkatërruese të natyrës, stuhitë dhe cunamet, mund të vrasin më shumë njerëz sot nga ç’kanë vrarë në të kaluarën.
- Përshkrimet e ngjarjeve shkatërruese të së kaluarës janë më pak të sakta krahasuar me të sotmet.
Duke pasur parasysh të gjitha këto, do mund të prezantonim disa nga katastrofat më të mëdha të të gjitha kohërave, në një radhitje të kundërt kohe, pa krahasuar shkallën e fatkeqësisë njerëzore mes tyre.
Maj 2008 – Numri i të vdekurve që la pas cikloni Nargis mbetet ende i paqartë.(sipas burimeve të ndryshme, ky numër, në këtë moment mund të ketë kaluar të 100000-ët.).2008-Tërmeti i fundit në Kinë vret mbi 70000 njerëz, ky numër mund të jetë shumë më tepër.
Tetor 2005-Tërmeti prej 7.6 ballë i shkallës Rihter, vret mbi 40000 njerëz në Pakistan. Katastrofa ishte kaq e madhe sepse tërmeti u regjistrua shumë afër sipërfaqes së tokës.
- Gusht 2005-Tajfuni “Katrina” vret mbi 1800 njerëz dhe bëhet tajfuni më vrasës dhe më shkatërrues në U.S.A. Më shumë se çdo katastrofë tjetër në Amerikë në dhjetëvjeçarët e fundit, tajfuni “Katrina” vazhdon të mundojë akoma dhe sot banorët në Neu Orleani dhe shumë zona të tjera.
- Dhjetor 2004-Tërmeti prej 9.3 ballë të shkallës Rihter, në oqeanin Indian, që shkaktoi cunamin e tmerrshëm Sumatras, vrau mbi 225000 njerëz. Cunami goditi një zonë të tërë ndërkontinentale dhe vrau më shumë nga çdo katastrofë tjetër e kohës.
- 1992 – Tajfuni Antriu vret 26 njerëz por shkakton në të njëjtën kohë dëme të mëdha në pronat e banorëve, mbi 25 milion euro, duke shënuar një nga dëmet më të mëdha ekonomikë të U.S.A, prej fatkeqësive natyrore.
- 1985 – Vullkani Nevado del Ruiz në Kolumbi shpërtheu dhe vrau 25000 njerëz, shumica e të cilëve u bllokuan në lahar (masa të mëdha balte, llave dhe shkëmbinjsh).
- 1976 – Tërmeti në qytetin Tangsan të Kinës, i madhësisë 8 ballë, vrau mijëra njerëz, me numrin e saktë të mbetur edhe sot i paqartë, që mund të jetë midis 250000 dhe 600000 sipas burimeve të ndryshme në atë kohë. Ky ishte tërmeti më vrasës i shekullit të 20.
1931 – Lumi i Verdhë në Kinë shpërthen dhe vret rreth 1000000 me 3700000 njerëz, vdekje të cilat u shkaktuan nga mbytjet, sëmundjet, uria dhe thatësira që pasoi. I njëjti lumë kishte shpërthyer në vitin 1887 dhe kish sjellë pothuaj të njëjtat pasoja tragjike në vend.
1815 – Vullkani Tambora në Indonezi shpërthen dhe 80000 njerëz humbasin jetën për shkak të urisë pasuese. 1811-12-tre tërmete në Madridin e ri të Misurit, llogariten si disa nga goditjet më të fuqishme të natyrës në SHBA. 1330-1352 – “Vdekja e zezë” një epidemi e shkaktuar nga një mikrob “Yersinia pestis”, vret rreth 75000000 njerëz, duke fshirë 30-60 për qind popullsinë e Evropës.
1138-Tërmet në qytetin Alepo të Sirisë, shkaktoi vdekjen e mbi 230000 njerëzve.
1500 vjet para krishtit-Ishulli Stroguli në Mesdhe shpërthen dhe një cunam i tmershëm tronditi qytetërimin Minoik të Mesdheut dhe shkaktoi dëme të mëdha njerëzore e materiale në atë kohë. Në vendin ku ndodhej ishulli Stroguli, sot gjendet ishulli i njohur grek Sandorini.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Zemërimi i natyrës Empty Re: Zemërimi i natyrës prej Thu 18 Apr 2013, 15:05

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
ehh po e njerzit sillen keq ndaj zemrohet nenna natyr


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi