Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 9 planetet e sistemit ton diellor. prej Tue 10 May 2011, 14:35

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
1.MERKURI
Planet shume I vogel dhe eshte me afer diellit se çdo planet tjeter
-Eshte jashtzakonisht I nxehte gjate dites por naten shume shume I ftohte
-Nje dite zgjat 59 dite tokesore
-Largesia nga dielli 57.900000km
-Rrotullimi rreth diellit 88 dite

2.AFERDITA
Eshte planeti me afer tokes .Re helmuese e mbeshtjellin nxehtesine e diellit dhe e bejne ate planetin me te nxehte nga te gjithe.
Ky planet rrotullohet sipas akrepave te ores
-Nje dite ketu zgjat 243 dite toke
-Largesia nga dielli 108 200000km
-Rrotullimi rreth diellit 225dite

3.TOKA
Nqse toka do ishte me afer diellit,uji do te mbaronte duke u zier dhe nqse do ishte me larg uji do ngrinte e do behej akull
-Nje dite 24 ore
-Largesia nga dielli 149 600 000km
Rrotullimi rreth diellit 365 dite 5 ore 48 minuta

4.Marsi
Stinet dhe planeti I kuq pasi shkembinjte dhe toka e tij kane ngjyre kafe te kuqerreme.Eshte shume me I ftohte se tokedhe ka pothuaj gjysmen e madhesise se saj
-Nje dite zgjat 24 ore 37 minuta
-Largesia nga dielli 228 000 000 km
-Rrotullimi rreth diellit 687 dite

5.JUPITERI
Eshte mbreti I planeteve I pari dhe me I madhi I planeteve gjigande i perbere prej gazi ,ka ngjyra te bukura me vija dhe vorbulla te shkaktuara nga ererat dhe stuhite.
-Nje dite zgjat 10 ore
-Largesia nga dielli 778 300 000 km
-Rrotullimi rreth diellit 11 vjet 315 dite


6.SATURNI
Unazat e tij jane breza prej akulli e shkembinj.Jane te shndritshem dhe shume te bukura.Eshte planeti II me I madh.
-Nje dite zgjat 10 ore 39 minuta
-Largesia nga dielli 1.427.000.000 km
-Rrotullimi rreth diellit 29 vjet 167 dite

7.URANI
Eshte sfere me ngjyre hiri e blu I perbere prej ajri dhe uji,me shkembinj te shkrire ne qender te tij.Rrotullohet rreth diellit ,duke qendruar I anuar ga njeri krah.
-Nje dite 17 ore 18 minuta
-Largesia nga dielli 2.869.000.000 km
-Rrotullimi rreth diellit 84 vjet 6 dite

8.NEPTUNI
Planeti me I vogel nga planete gjigande ,prej gazi dhe ka unaza shume te errata.Eshte sfere ne ngjyre blu me shume re te bardha
-Nje dite 18 ore
-Largesia nga dielli 4.496.000.000km
-Rrotullimi rreth diellit 164 vjet 288 dite


9.PLUTONI
Planeti me I vogel I sistemit –diellor ka sjellje te çuditshme .Ai eshte zakonisht me larg se te gjithe planetet e tjere nga dielli,por rrotullimi I tij I çuditshem e çon ate me afer te neptuni( ne nje pjese te udhetimit te tij.
-Nje dite zgjat 6 dite e 9 ore
-Largesia nga dielli 5.900.000.000 km
-Rrotullimi rreth diellit 248 vjet 183 dite

http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons