Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Muaji i Mjaltit prej Mon 19 Sep 2011, 18:38

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
A ju ka shkuar ndonjëherë mendja prej nga e ka prejardhjen kjo fjalë dhe çfarë kuptimi ka?

Është e vështirë të gjendet origjina e fjalës ”Muaji i Mjaltit”. Por hulumtimet e para sugjerojnë që kjo fjalë është përdorur për herë të parë në shekullin e 16-të.

Një definim i përafërt i fjalës ” Muaji i Mjaltit” mendohet që del nga ideja se muaji i parë i martesës është më i ëmbli.

Fjala në gjuhën angleze ”honeymoon” që në shqip do të thotë ” hëna e mjaltë” shpjegon kuptimin e kësaj origjine. Dashuria dhe afeksioni i çiftit të sapomartuar është krahasuar me shprehjen hënës, e cila sapo të bëhet e plotë, menjëherë fillon të zbehet. Në botën e sotme, muaji i mjaltit është koha kur të sapomartuarit, festojnë martesën e tyre si rezultat i një jetë të përbashkët.

Tradita për të marr një udhëtim të përbashkët besohet se ka origjinën në Evropë dhe është bërë që të sapomartuarit të vizitojnë miqtë dhe familjarët e tyre të cilët nuk kanë qenë pjesëmarrës në ceremoninë e martesës./ikub/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons