Forumi Kuq E Zi
 Teoria e fillit!!!  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
 Teoria e fillit!!!  Regjis10


Join the forum, it's quick and easy

Forumi Kuq E Zi
 Teoria e fillit!!!  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
 Teoria e fillit!!!  Regjis10
Forumi Kuq E Zi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Teoria e fillit!!!  Empty Teoria e fillit!!! 10/5/2011, 16:33

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Teori e dalur në vitet ?60-të dhe njihet ndryshe si Teoria String. Një lloj më i zhvilluar e kësaj teorie quhet Teoria e Lartëfillit (Superstring).

Sipas kësaj teorie, nëse do të hetonim grimcat themelore të gjithësisë që fizikantët kanë arritur të shquajnë - elektronet, neutronet, kuarqet etj. - me një përpikmëri më të madhe - një përpikmëri të një rendi të tillë madhësie përtej mundësive të sotme teknike - do të gjenim se secila nuk është vërtetë e formës së pikës por përbëhet nga një lak i imët njëpërmasor. çdo grimcë përmban një fijez që dridhet, lëkundet e kërcen që si term fizik në anglisht njihet si string dhe në faqet e revistës Rruzull.net është shqipëruar si fill.











Në figurë sqarohet idea thelbësore e Teorisë së Fillit duke u nisur nga një copë materie, një mollë, e pastaj zmadhuar strukturën e saj për të shfaqur përbërësit e shkallëve gjithnjë e më të vogla. Teoria e Fillit shton një shtresë të re mikroskopike laqesh dredhëse atyre të njohura më parë, nga atomet përmes protoneve, neutroneve, elektroneve dhe kuarqeve.

Këto fille që deri më sot gjinden vetëm në teori, janë tepër të vegjël për t''u përfillur prej nesh.

Ndonëse nuk është i qartë, ky zëvendësim i thjeshtë i përbërësve pikë-grimca të materies me fije zgjidh papajtueshmërinë midis Mekanikës Kuantike dhe Relativitetit të Përgjithshëm ( të cilat, si ç''janë të formuluara sot, nuk mund të kenë që të dyja të drejtë).

Sipas teorisë së fillit tiparet e një grimce - d.m.th. ndryshimi në madhësinë e masës dhe tipare të tjera të si grimcave themelore ashtu edhe grimcave të forcave të shoqëruara me katër forcat e natyrës (forcat e fuqishme dhe të dobëta bërthamore, elektromagnetizmi dhe rëndesa) - janë pasqyrim i mënyrave të ndryshme sipas të cilave mund të dridhet një fill. Në të njëjtën mënyrë si telat e violinës apo të pianos kanë disa frekuenca rezonante në të cilat parapëlqejnë të dridhen - gjedhe që veshët tanë i ndijnë si nota të ndryshme muzikore dhe tone të dyta. Por në vend që të prodhojnë nota muzikore, gjedhet lëkundëse të filleve përcaktojnë secila ngarkesën e masës dhe të forcës që parapëlqen. Elektroni është dridhja e fillit sipas një mënyre dhe kuarku është një fill që dridhet sipas një mënyre tjetër, e kështu me rradhë.

Por para së gjithash Teoria e Fillit thotë se fillet e vegjël nuk janë të lidhur pas 4 përmasash të kohës dhe hapësirës që njohim ne por sillen me të shpejtë përmes gjithsej 10 përmasash.
Ne nuk mundemi t?i dallojmë përmasat e tjera pasi këto janë veshur e ngjeshur brenda njëri-tjetrit në atë mënyrë saqë nuk munden të maten me asnjë mjet matës.

Për shkak se teoria e fillit përpiqet të shpjegojë çdo tipar themelor mbi të cilin është ndërtuar Gjithësia, është përshkruar edhe si "teoria e gjithçkaje" ("theory of everything" - T.O.E.), ose teoria e "fundit të fundit" apo "përfundimtare".

Një pjesë e përfillshme e bashkësisë së fizikës dhe matematikës po bëhet gjithnjë e më e bindur se Teoria e Fillit mund të japë përgjigjen e shumëpritur.

https://kuqezi.albanianforum.net/

2 Teoria e fillit!!!  Empty Re: Teoria e fillit!!! 27/5/2013, 10:18

E Sinqerta

E Sinqerta
Webmaster
Webmaster
Gladiatori:
Grimcat themelore të gjithësisë që fizikantët kanë arritur të
shquajnë - elektronet, neutronet, kuarqet etj. - janë germat e të gjithë
materies. Ashtu si edhe germat e alfabetit, këta nuk duken të kenë
themele nën vete. Teoria e Fillit (String Theory) tregon të kundërtën.
Sipas kësaj teorie, nëse do të hetonim këto grimca me një përpikmëri më
të madhe - një përpikmëri të një rendi të tillë madhësie përtej
mundësive të sotme teknike - do të gjenim se secila nuk është vërtetë e
formës së pikës por përbëhet nga një lak i imët njëpërmasor. Çdo grimcë
përmban një fijez që dridhet, lëkundet e kërcen që si term fizik në
anglisht njihet si string ose ne shqip fill ose tel.






figurë sqarohet idea thelbësore e Teorisë së Fillit duke u nisur nga
një copë materie, një mollë, e pastaj zmadhuar strukturën e saj për të
shfaqur përbërësit e shkallëve gjithnjë e më të vogla. Teoria e Fillit
shton një shtresë të re mikroskopike laqesh dredhëse atyre të njohura më
parë, nga atomet përmes protoneve, neutroneve, elektroneve dhe
kuarqeve.

Ndonëse nuk është i qartë, ky zëvendësim i thjeshtë i
përbërësve pikë-grimca të materies me fije zgjidh papajtueshmërinë midis
Mekanikës Kuantike dhe Relativitetit të Përgjithshëm ( të cilat, si
ç'janë të formuluara sot, nuk mund të kenë që të dyja të drejtë).
Në kohën e Einstein'it (Ajnshtajnit) nuk ishin zbuluar akoma forcat e
fuqishme dhe ato të dobëta, por ai e shihte qenien e dy forcave të tjera
të veçanta - rëndesës dhe elektromagnetizmit - si tepër shqetësuese.
Einstein nuk donte të pranonte se natyra është e themeluar mbi një
konstruksion kaq dorëlëshuar. Ky qe shkaktari i fillimit të udhëtimit të
tij 30 vjeçar në kërkim të ashtuquajturës teori e një fushe njësuese që
ai shpresonte se do të tregonte se këto forca janë me të vërtetë
shfaqje e një parimi madhor nënndodhës. Ky kërkim donkishotesk e
mëvetëçoi Einstein'in nga rryma kryesore e fizikës, e cila, kuptohet që
ishte më tepër e dhënë pas gërmimeve në caqet e të sapodalurës Mekanikë
Kuantike.


Einstein ishte thjeshtë më përpara kohës në të
cilën jetonte. Më tepër se një gjysëm shekulli më vonë, ëndrra e tij mbi
një teori njësuese ishte bërë diçka e shenjtë për fizikën moderne. Dhe
një pjesë e përfillshme e bashkësisë së fizikës dhe matematikës po bëhet
gjithnjë e më e bindur se Teoria e Fillit mund të japë përgjigjen e
shumëpritur.


Sipas teorisë së fillit tiparet e një grimce -
d.m.th. ndryshimi në madhësinë e masës dhe tipare të tjera të si
grimcave themelore ashtu edhe grimcave të forcave të shoqëruara me katër
forcat e natyrës (forcat e fuqishme dhe të dobëta bërthamore,
elektromagnetizmi dhe rëndesa) - janë pasqyrim i mënyrave të ndryshme
sipas të cilave mund të dridhet një fill. Në të njëjtën mënyrë si telat e
violinës apo të pianos kanë disa frekuenca rezonante në të cilat
parapëlqejnë të dridhen - gjedhe që veshët tanë i ndijnë si nota të
ndryshme muzikore dhe tone të dyta. Por në vend që të prodhojnë nota
muzikore, gjedhet lëkundëse të filleve përcaktojnë secila ngarkesën e
masës dhe të forcës që parapëlqen. Elektroni është dridhja e fillit
sipas një mënyre dhe kuarku është një fill që dridhet sipas një mënyre
tjetër, e kështu me rradhë. Për shkak se teoria e fillit përpiqet të shpjegojë çdo tipar themelor
mbi të cilin është ndërtuar Gjithësia, është përshkruar edhe si "teoria e
gjithçkaje" ("theory of everything" - T.O.E.), ose teoria e "fundit të
fundit" apo "përfundimtare".

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons