Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 PSE DUHET TË JENË 12 DHE JO 13 SHENJA? prej Fri 16 Sep 2011, 18:48

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Para 2500 vjetësh pika e ekuinoksit ndodhej në yllësinë e Dashit dhe Peshores. Në kohën e sotme, ato janë zhvendosur në yllësinë e Peshqve dhe Virgjëreshës dhe ky proçes quhet “lëvizja e ekuinokseve”. Me këtë fakt astronomët duan të hedhin poshtë astrologjinë. Ajo çfarë ata nuk kuptojnë është ndryshimi midis një shënje dhe një yllësie. Një shenjë thjesht përshkruan një pjesë specifike prej 30 grade në zodiak; yllësia është thjesht figura (imazhi) që krijojnë shumë yje bashkë në qiell. Shenjat janë emërtuar sipas yllësive që u qëndronin pranë. Edhe pse yllësitë mund të kenë lëvizur kjo nuk ka rëndësi për astrologjinë perendimore / tropikale. Shenjat bazohen tek stinët. Pra, shenja e parë, Dashi, nis me stinën e parë Pranverën, pikërisht në ekuinoksin pranveror (21 mars), Peshorja në atë vjeshtor (23 shtator) kur dita dhe nata janë të balancuara, Gaforrja fillon në solsticin veror (22 qeshor), ndërsa Bricjapi nis në solsticin e Dimrit (22 dhjetor). Pra, aq sa lëvizin datat e fillimit të stinëve aq lëvizin dhe datat e shenjave.
Në fakt pranë rrethit zodiakal shtrihen 13 yllësi: e 13-ta quhet Ofiukus (gjarpërmbajtësi), por kjo nuk ka lidhje me astrologjinë perëndimore, pasi astrologët e lashtë morën emrat e 12 yllësive të tjera për të emërtuar shënjat e zodiakut. Qielli është i ndarë në 12 pjesë të barabarta prej 30 gradësh dhe po të ishin 13 shënja siç pretendojnë disa të mbiquajtur “astrologë”, atëherë të gjithë rregullat e astrologjisë së vërtetë do të prisheshin.
Dielli, Hëna dhe planetet gjatë rrugës së tyre në Ekliptikë përshkojnë vetëm 12 shënja. Në qiell ka plot yllësi të tjera si: Orioni, Arusha e Madhe, Sirius, Shqiponja, Gjarpri, Qeni, etj. por neve na interesojnë vetëm 12, nga të cilat kanë marrë emrat shënjat zodiakale.

SHENJA ZODIAKALE -DATA TROPIKALE
Dashi =21 mars - 19 prill
Demi =20 prill- 21 maj
Binjakët= 22 maj- 22 qershor
Gaforrja =23 qershor –22 korrik
Luani =23 korrik- 22 gusht
Virgjëresha =23 gusht-22 shtator
Peshorja =23 shtator -22 tetor
Akrepi =23 tetor- 22 nëntor
Shigjetari= 22 nëntor -21 dhjetor
Bricjapi =22 dhjetor – 20 janar
Ujori =21 janar- 18 shkurt
Peshqit= 19 shkurt- 20 mars

SHENJA ZODIAKALE -DATA SIDERALE
Dashi -15 prill – 15 maj
Demi -16 maj – 15 qershor
Binjakët -16 qershor – 15 korrik
Gaforrja- 16 korrik – 15 gusht
Luani -16 gusht- 15 shtator
Virgjëresha- 16 shtator – 15 tetor
Peshorja- 16 tetor – 15 nëntor
Akrepi- 16 nëntor- 15 dhjetor
Shigjetari -16 dhjetor- 14 janar
Bricjapi -15 janar -14 shkurt
Ujori -15 shkurt -14 mars
Peshqit -15 mars- 14 prill

SHENJA ZODIAKALE - DATA ASTRONOMIKE (13 shenja)
Dashi -18 prill- 13 maj
Demi- 14 maj – 19 qershor
Binjakët -20 qershor – 20 korrik
Gaforrja -21 korrik – 19 gusht
Luani -20 gusht- 15 shtator
Virgjëresha -16 shtator- 30 tetor
Peshorja -31 tetor- 22 nëntor
Akrepi -23 nëntor- 29 nëntor
Ofiukus (gjarpërmbajtësi) -30 nëntor- 17 dhjetor
Shigjetar-i 18 dhjetor- 17 janar
Bricjapi -18 janar- 15 shkurt
Ujori 16 -shkurt – 11 mars
Peshqit - 12 mars- 17 pril


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: PSE DUHET TË JENË 12 DHE JO 13 SHENJA? prej Fri 19 Apr 2013, 18:27

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
po qe me 13 shenja un i bie binjaket
Binjakët -20 qershor – 20 korrik


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons