Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 NGA JETA E NJEREZVE TE SHQUAR prej Fri 16 Sep 2011, 15:49

Albert Vataj


ARISTIDHI

ARISTIDHI (540-467 p.e.r.), veprimtar politik dhe strateg i Greqisë së lashtë

* Themistokliu deklaroi në asamble për një plan të rëndësishëm, të cilin nuk donte t'ua bënte të njohur të tjerëve. Besimi ndaj mençurisë e drejtësisë së tij ishte aq i madh sa asambleja ngarkoi Aristidhin për ta dëgjuar. Themistokliu i tha ta mbante të fshehtë se, që Athina të kishte zotërim të plotë mbi gjithë Greqinë, mjaftonte të digjeshin brenda një nate të gjitha anijet greke që ishin mbledhur për një ceremoni në portin më të afërm. Aristidhi u kthye në asamble dhe u tha se plani i Themistokliut ishte shumë i dobishëm dhe i lehtë për t'u realizuar, por nuk ishte e drejtë,madje ishte edhe i djallëzuar.Atëherë asambleja e kundërshtoi menjeherë.

* Aristidhi gjykonte një ditë një çështje midis dy personave. Njëri prej tyre,për të mikluar gjykatësin, i kujtoi të gjithë të këqijat që kundërshtari i tij kishte bërë kundër vetë Aristidhit. Ai e ndërpreu:
-Tashti këtu po gjykohet çështja jote dhe jo imja.
Aristidhi njihej nga të gjithë si njeri i drejtë. Kur në teatër po recitoheshin vargjet: "Ai nuk kënaqet vetëm me mendimin e drejtë, por dhe dëshiron ta shohë të drejtën në sy", - pothuaj të gjithë shikuesit e shfaqjes e drejtuan andej nga ishte Aristidhi.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons