Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 7 Mrekullitë e Reja Të Botes Moderne prej Mon 12 Sep 2011, 18:13

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Deri më vitin 2010-të Dubai nuk do të jetë vetëm vendi
i njohur për prodhimin e arit të zi, naftës. Princi Sheikh Mohammed Bin
Rashid Al Maktoum, me projektin e tij planifikon të le pa tekst, pa
fjalë, 15 milion turistë që vizitojnë këtë vend çdo vit. Shikoni imazhet
e mëposhtme dhe binduni si dhe pse?

1. Burj Dubai
Ajo do të jetë ndërtesa më e madhe në botë, e cila do
të hapet në vitin 2009. Ndërtesa do të jetë pjesë e qendrës tregtare që
do të quhet ‘Downtown Dubai’. Ndërtimi do të kryhet me dizajnin e
arkitektit Adrian Smith, i cili ka një buxhet ‘simbolik’ për këtë
projekt, 4 miliard dollarë.

2. Palm Islands
Bëhet fjalë për ishuj në Dubai, në fakt këto janë
ishujt më të mëdhenj artificial në botë. Ato i ka konstruktuar kompania
Nakheel Properties. Ishujt janë të vendosur në gjirin e Emirateve të
Bashkuara Arabe, më saktë ne gjirin Persik

3. Dubailand
Dubailand, do të jetë parku më i madh argëtues në botë. Ky park ka një sipërfaqe dy herë më të madhe se i famshmi Disneyland

4. Hydropolis
Kompleksi i parë nën ujë në botë, parashihet të hapet
më vitin 2009. Do të jetë i vendosur 20 metra nën ujë, dhe do të mund të
mirëpres 220 mysafir

5. The World Islands
THE WORLD, është projekt që do të përbëhet prej 300
ishujsh artificial, të cilët do të jenë të renditura në formën e hartës
së botës. Çdo ishull do të ketë sipërfaqe prej 23.000 deri 84.000 metër
katrorë, ndërsa afërsia mes tyre do të jetë 50 deri 100 metra. Ishujt do
të dalin në shitje, ndërsa çmimi për një parcelë do të kushtoj 15 deri
45 milion dollarë

6. Dubai MallSë
shpejti do të kemi qendrën më madhe tregtare në botë. Ajo do të ketë një
sipërfaqe prej 3.657.600 metër katrorë, dhe do të përbëhet nga 10 deri
15 qendra më të vogla

7. Ski Dubai
SKI DUBAI, qendra më e madhe sportive për skitari e
mbyllur në botë. Skitarët mund të kënaqen me sipërfaqe prej 22.500 metër
katrorë.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons