Forumi Kuq E Zi
Urani Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Urani Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Urani Empty Urani prej Sun 11 Sep 2011, 16:41

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Urani Urani

Të dhëna fizike
Masa: 86.83 1024 kg, 14.48 (Toka=1)
Volumi: 6,833 x 10 km3 Densiteti mesatar: 1,318 kg/m3
Graviteti (në 1 bar) : 8.69 m/s2 Graviteti: 1.15 (Toka=1)
Shpejtësia e parë kozmike: 21.3 km/s Bond albedo: 0.90
Albedo gjeometrike e dukshme: 0.51
Madhwsia e dukshme V(1,0): -7.19
Diametri ekuatorial: 50724 km
Parametrat orbitalë
Gjysëmboshti i madh ose Distanca mesatare nga Dielli: 2,871.0 x 106 km, 19.18 Nj.A.
Gjatësia e ditës: 17 orë, 14 min
Gjatësia e vitit: 84 vite toke
Pjerrësia e aksit: 98 gradë nga vertikalja
Perioda orbitale tropike: 30,588.740 ditë
Periheli: 2,734.0 x 106 km Afeli: 3,005.2 x 106 km
Pjerrësia me orbitën: 97.86 gradë
Shpejtësia mesatare në orbitë: 6.82 km/s
Pjerrësia e orbitës: 0.770 gradë
Jashtqendërsia e orbitës: 0.04718
Perioda e orbitës yjore: 30,685.4 ditë
Perioda yjore: 369.66 ditë
Perioda yjore e rrotullimit: 17.24 orë
Perioda orbitale: 84.01 (vite Toke)
Perioda e rrotullimit: 0.72 (ditë Toke)

Atmosfera
Presioni në sipërfaqe: >100 bar
Temperatura mesatare: ~58 K
Temperatura në 1 bar: ~76 K
Densiteti në 1 bar: ~0.42 kg/m3
Shpejtësia e erërave: 0-200 m/s
Lartësia e atmosferës: 27.7 km
Pesha mesatare molekulare: 2.64 g/mole
Temperatura mesatare e reve: -315 gradë F

Përbërja e atmosferës
Hidrogjen Molekular (H2): 82.5%
Helium (He):15.2% Metane(CH4): ~2.3% ppm:
Hydrogen Deuteride (HD): ~148
Aerosole: Akuj amoniaku, akuj uji, hidrosulfid, akuj metani(?)

Kur William Herschel (1738-1822) zbuloi Uranin aksidentalisht në vitin 1781, ai u bë planeti i parë që u zbulua që nga koha e grekëve e romakëve.Kjo është interesante sepse Urani është planeti më i largët që mund të shihet me sy të lirë. Në pikën e afërt me Tokën ai mund të arrijë madhësinë e dukshme 5.7, megjithatë astronomët e hershëm nuk e zbuluan atë. Urani në fillim ishte emëruar “Ylli i Xhorxhit” ("Star of George") në nder të mbretit Xhorxh i tretë (King George III) i Britanisë së Madhe. Emri modern i planetit erdhi nga “zoti i qiellit”, njëri prej zotrave të grekëve antikë.
Astronomët zbuluan se Urani ka unaza.Ai rrethohet të paktën nga 10 unaza të errëta, të cilat variojnë në gjerësi nga më pak se 5 km deri në 96 km. Këto unaza janë shumë të ndryshme nga unazat e Saturnit. Ato janë përbërë nga material i errët.
Nga nëntori i vitit 1985 deri në shkurt të vitit 1986, Voyager 2 vizitoi Uranin. Është e vetmja anije kozmike që e ka vizituar ndonjëherë atë planet.
Boshti i Uranit është i devijuar, kështu që ndosh që në një kohë njëri pol i tij ti drejtohet Diellit, më vonë ekuatori i drejtohet Diellit, më pas poli tjetër drejtohet nga Dielli e kështu me radhë ndërkohë që ai rrotullohet rreth Diellit. Si pasojë e kësaj dita dhe nata në Uran janë shumë ndryshe nga ajo e Tokës. Në fakt një ditë në polin e Uranit zgjat 42 vjet, e cila zëvendësohet nga një natë po aq e gjatë. Një vit në Uran është i barabartë me 84 vite Toke.
Urani ka 15 hëna dhe çdo vit zbulohen të reja si dhe tek planetët e tjerë gjigandë. Hënat e Uranit janë të përbëra kryesisht nga akulli dhe kanë shumë kratere. Miranda, Ariel, Umbriel, Titania dhe Oberoni janë hënat më të mëdha të tij.
Urani është planeti i parë që u zbulua me anën e teleskopit.zbuloi Uranin në vitin 1781. Ai është një planet gjigand por jo sa Jupiteri dhe Saturni.
Bërthama e tij prej guri ka një diametër afërsisht sa Toka. Bërthama duhet të rrethohet nga një shtresë prej akulli të ngjeshur e cila mbulohet nga një oqean uji dhe amoniaku rreth 6000 km e thellë. Presioni në thellësitë e Uranit është shumë më i madh se në thellësitë e Tokës Planeti nuk është aq i madh sa që hidrogjeni të arrijë ngjeshje deri në gjëndjen e tij metalike. Urani ka një fushë magnetike dy herë më të fortë se ajo e Tokës, ajo është e anuar 60° në lidhje me aksin e tij të rrotullimit dhe nuk e ka qendrën në bërthamen e tij. Urani nuk rrezaton më shumë energji nga sa merr nga Dielli Ai nuk ka një sipërfaqe ashtu siç kanë planetet e grupit të parë.
Atmosfera e Uranit përbëhet nga 83% hidrogjen, 15% helium, dhe 2% metan. Gazet e tjerë janë në proporcione shumë të vogla. Urani ka më shumë metan në sipërfaqe se Jupiteri dhe Saturni. Eshtë gazi i metanit që i jep planetit ngjyrën blu në jeshile. Urani ka një atmosferë shumë të qartë, të pastër nga retë. Kështu kur ne shohim Uranin ne jemi duke parë më në thellësi se në rastin e Jupiterit dhe Saturnit
Unazat e Uranit u zbuluan më 10 mars 1977.Atë natë, astronomët po vëzhgonin me teleskop Uranin me anën e një aeroplani që quhet: observator ajror (Kuiper Airborne Observatory) Ata ishin të interesuar të matnin dritën e yllit në kohën kur ai të kalonte pas Uranit. Me shpresë për të mësuar diçka nga atmosfera e planetit, ata panë se drita e yllit dridhej para dhe pas kalimit të Uranit, ata pranuan ekzistencën e unazave që dobësonin dritën e yllit. Urani ka 12 unaza shumë të errëta me material karbonik, që janë shumë të ndara nga njëra tjetra. Unazat e planetit përbëhen nga objekte me përmasa mesatarisht disa cm.
Urani ka më tepër se 20 hëna Shumica e tyre kanë marë emra nga personazhet e shkrimtarit “William Shakespeare”. Në vitin 1787 u zbulua Titania dhe Oberon nga William Herschel. William Lassell zbuloi Arielin dhe Umbrielin më 1851 Gerald Kuiper zbuloi Mirandën më 1948. Voyager 2 zbuloi 10 hëna të tjera kur e vizitoi në vitin 1986.
Urani është planeti i shtatë nga Dielli, Planeti i tretë më i madh, ai është një planet gjigand gazor, të tjerë të kësaj kategorie në sistemin tonë diellor janë: Jupiteri Saturni dhe Neptuni Urani përbëhet kryesisht nga helium, uji, metan, amoniak, gurë, dhe metal. Përqindje të vogla të metanit në shtresat e sipërme të tij i japin atij ngjyrën blu në jeshile.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Urani Empty Urani 2 prej Wed 28 Sep 2011, 19:34

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Urani Uranus
Urani eshte planeti i 7-te nga dielli dhe i 3-ti me i madh (me diameter). Urani eshte me i madh ne diameter, por me i vogel ne peshe se Neptuni.

Distanca: 2,870,990,000 km nga Dielli
Distanca: 2,574,950,400 nga Toka
Diametri: 51,118 km
Masa: 8.683e25 kg
Rrotullimi Rreth Diellit: 84 Vjet
Rrotullimi Rreth Vetes: 17.2 ore
Nese ne Toke peshon 68 kg ne Uran peshon 60 kg
Tempratura: -224° C Posht Zeros


Urani eshte perendi e lashte greke e qiejve. Urani ishte i biri dhe shoku i Gaia babai i Cronus (Saturni) dhe e Cyclopes dhe Titans (paraardhesit e perendive madheshtore).

Urani, eshte planeti pare i zbuluar ne kohet moderne, u zbulua nga William Herschel, ndersa kerkonte ne qiell me teleskopin e tij me 13 mars, 1781. Urani kishte qene pare shume here me pare, por injoruar thjesht si nje yll tjeter. Zbulimi i pare ishte ne vitin 1690 kur John Flamsteed i vuri emrin 34 Tauri . Herschel e quajti ate "Sidus Georgium" (Planeti gjeorgjian) ne nder te mbrojtes se tij. Emri Urani ishte propozuar nga Bode, ne perputhje me emra te tjere planetare nga mitologjia klasike, por nuk vinin ne perdorim te perbashket deri ne 1850.

Urani eshte vizituar nga vetem nje anije kozmike, Voyager 2 me 24 Janar 1986.

Ne kohen e kalimit nga Voyager 2, poli jugut i Uranit ishte ne drejtim direkt nga Dielli. Kjo rezulton ne faktin e çuditshem se rajonet polare tek Urani marin me teper energji nga Dielli se sa nga rajonet e tij ekuatoriale. Megjithate Urani eshte me i nxehte ne ekuator se sa ne polet e tij.

Ne fakt, ka nje beteje te vazhdueshme ne lidhje me polet tek Urani, Prirja e tij boshtore eshte pak mbi 90 grade dhe rrotullimi i tij eshte i drejtperdrejte, ose eshte pak me pak se 90 grade. Problemi eshte se ju duhet te beni nje vije ndarese diku, sepse ne nje rast si Venus ka mosmarreveshje te vogla, qe rrotullimi eshte me te vertete reaksionar (jo nje rrotullim i drejtperdrejte me nje prirje gati 180).

Urani eshte i perbere kryesisht nga shkemb dhe sherbime te ndryshme, me vetem rreth 15% hidrogjen dhe pak helium. Urani dhe Neptuni jane shume te ngjashem me berthamen e Jupiterit dhe Saturnit me hidrogjen te lengshem dhe metalik. Duket se Urani nuk ka nje baze shkembore si Jupiteri dhe Saturni, por me teper materiali i tij eshte pak i shperndare uniformisht.

Atmosfera tek Urani eshte e perbere me rreth 83% hidrogjen, 15% helium dhe leng natyror 2%.

Si planetet e tjera me perberje gazi, Urani ka grupe te reve te cilat ecin me nje shpejtesi extreme. Por ata jane shume te zbehta. Vezhgimet e metejshme nga HST tregojne, qe ka aktivitet edhe me shume. Urani nuk eshte me planet i bute, i merzitshem, nga ato qe Voyager pa. Tani duket qarte se dallimet jane per shkak te efekteve sezonale sepse Dielli tani eshte ne nje gjeresi me te ulet me Uranin cila mund te shkaktoje effektet e motit ne dite dhe nate. Qe nga 2007 e me tej Dielli do te jete direkt mbi ekuatorin e Uranit.

Theksojme: ky variacion eshte tani ne proces sepse jemi ne 2010

Shikoni imazhin rreth ketij informacioni
Urani Uransun
Ngjyra blu tek Urani eshte rezultat i absorbimit te drites kuqe nga metani ne atmosferen e larte. Mund te kete dhe ngjyra te ndryshme si Jupiteri, por ato mund te jene te fshehura nga shtresat e veshura te metanit.

Si planetet e tjera, Urani ka unaza. Unazat e Uranit jane te perbera nga grimca mjaft te medha, qe shkojne deri ne 10 metra ne diameter perveç pluhurit te imet. Urani ka 11 unaza te njohura, te gjithe shume te zbehta, nje nga unazat quhet Epsilon. Unazat e Uranit ishin te parat, qe u zbuluan dhe pastaj vijuan ato te Saturnit. Kjo ishte me rendesi te konsiderueshme dhe ne tani e dime se unazat jane nje tipar i perbashket i planeteve dhe nuk eshte nje karakteristike vetem e Saturnit.

Voyager 2 zbuloi 10 hena te vogla, perveç atyre 5 te medhave, te cilat jane te njohura tashme. eshte e mundur te kete edhe disa satelite me te vegjel ne unaza. Fusha magnetike tek Urani eshte e rastesishme dhe nuk eshte e perqendruar ne qender te planetit ku anohet gati 60 grade ne lidhje me boshtin e rrotullimit. Ajo eshte krijuar ndoshta nga levizje ne thellesi relativisht te ceket brenda Uranit.

Urani eshte teper i veshtire per tu pare me sy, por eshte mjaft e lehte per t'u pare me teleskop (ne qofte se ju e dini saktesisht se ku mund te shikoni).

Urani ka 27 hena te emeruara

Ndryshe nga organet e tjera ne Sistemin Diellor, qe kane emra nga mitologjite klasike, henat e Uranit i marrin emrat e tyre nga shkrimet e Shekspirit dhe te Papes. Ata formojne tri klasa te dallueshme: 11 hena te vogla shume te erreta , zbuluar nga Voyager 2, 5 hena te medha, dhe ato te zbuluara ne kohet e lashta


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

3Urani Empty Re: Urani prej Sat 02 Mar 2013, 11:01

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Urani
Urani është planeti i fundit që mund të bëjë
xhiro rreth Diellit brenda harkut të jetës së një njeriu. Ai e përshkon
këtë rrugë për 84 vjet. Urani është forca primare që krijon, shkatërron
dhe detyron. Prej tij varet mbijetesa në kushtet më të veçanta (si
Saturni) dhe kështu influenca e tij është e papritur, e papërcaktuar,
duke përfaqësuar një shtytje për të vepruar në rastet urgjente. Urani
përfaqëson ngjarjet e papritura, ndryshimet e rrufeshme të drejtimit dhe
largimin nga bindjet. Duke e parë kapacitetin e tij për të arritur një
qëllim, me gatishmëri dhe me zotësi, Urani është planeti i teknikës, në
të gjitha mundësitë e shprehisë, është i lidhur me zotësinë manuale dhe
me aplikimet teknike e mekanike. Nga ana anatomike korrespondon me
duart. Shenja e tij shtëpiake primare është ujori, ndërsa ajo e bazës
bricjapi. Nga astrologët modernë Urani konsiderohet si sundues i
shtëpisë së 11-të, bashkë me Saturnin.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons