Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vrima e Zeze me e re...zbulohet nga Chandra prej Sat 03 Sep 2011, 18:30

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Astronomët duke përdorur Chandra NASA's X-ray Observatory kanë gjetur prova të nje vrime te zezë të re, e cila ekziston në lagjen tonë kozmike. Vrima 30-vjeçare na ofron një mundësi unike për të parë këtë lloj objekti me me shume kureshtje.

Vrima e zezë mund të ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë si dhe ne c'rrethana mundet te shperthejne yjet masive, të cilet lënë pas vrima të zeza apo yje neutron, si dhe numrin e vrimave të zeza në galaksinë tonë dhe ne të tjera.

Objekti është një mbetje e SN 1979C, një supernova në galaktikën M100 larg rreth 50 milion vjet drite nga Toka. Edhe pse drita nga supernova mori këtë kohë për të arritur tek teleskopi Chandra, studiuesit shohin objektin ashtu si dukej kur ishte vetëm 30-vjeç.

Të dhënat nga, satelit Swift i Chandra-s të NASA-s, XMM Agjensia Evropiane Hapësirë e-Newton dhe observatori gjermane ROSAT zbuluar një burim të shndritshem të X-rrezeve, që ka mbetur i njejtë gjatë vëzhgimit të 1995-2007. Kjo sugjeron se objekti është një vrimë e zezë duke u ushqyer ose me material të bjerë në atë nga supernova apo nga ndonjë shok binar."Nëse interpretimi ynë është i saktë, ky është shembulli më i afërt, ku lindja e një vrimë te zezë ka qenë i vëzhguar," tha Daniel Patnaude e Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizika në Kembrixh, Mass i cili udhëhoqi studimin.Shkencëtarët mendojnë SN 1979C, u zbulua së pari nga një astronom amator në vitin 1979, kur formoi një yll rreth 20 herë më të madh se dielli dhe u shemb mbi vete. Vrimat e zeza te reja në univers me te largët...më parë kanë qenë të zbuluar në formën e Bresheri rrezatimi gama (GRBs). Megjithatë, SN 1979C është e ndryshme, për shkak se ajo i perngjan më afër dhe i takon një klase te Supernovave te lidhur me GRB. Teoria parashikon se shumica e vrimave të zeza në univers duhet të formohen kur berthama e një ylli shembet dhe nuk prodhon nje GRB.

"Kjo mund të jetë hera e parë qe shohim kaq heret krijimin e një vrimë te zezë" tha bashkë-autori Abraham Loeb, gjithashtu ne Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizik. "Megjithatë, është shumë e vështirë për të zbuluar këtë lloje të lindjes vrimë e zezë për shkak se do duheshin dekada vëzhgimesh me X-Ray janë të nevojshme për të bërë këtë rast."Edhe pse pikat e provave jane te shumta për një vrimë e zezë të sapo formuar nga SN 1979C, dhe eshte një mundësi tjetër intriguese por duket se një i ri, yll me shpejtësi tjerrjeje neutroni me një erë të fuqishme e grimcave të energjisë së lartë mund të jetë përgjegjës për emisionin X-ray. Kjo do të bëjë objekt në SN 1979C shembullin më të ri dhe të ndritur të tillë si dhe një "mjegullnajë pulsar" dhe ylli neutron me i njohur. Pulsari Gaforrja, eshte shembulli më i njohur i një mjegullnajë erë të shndritshme pulsar, i vjeter rreth 950 vjet.

"Është shumë e dobishme për të parë se si do angazhohen disa nga teleskopët më të përparuar në hapësirë, dhe si Chandra, mund të ndihmojë tregimin e plote te ketij blac hole," tha Jon Morse, kreu i Divizionit Astrofizika në Drejtorinë e Shkencës NASA-s Misioni.

Rezultatet do të shfaqen në revistën Astronomia e re në një letër nga Patnaude, Loeb, dhe Christine Jones e Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizik. NASA Marshall Space Flight Center ne Huntsville, menaxhon programin Chandra për Shkencë e Drejtoria e agjensisë se Misionit në Uashington.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons