Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Meteorët e kanë nxitur jetën në Tokë prej Sat 03 Sep 2011, 18:25

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pas studimeve më të reja, shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se meteorët, të cilët e kanë ‘bombarduar’ Tokën para katër miliardë vitesh, në fakt nuk e kanë shkatërruar jetën në planet, por e kanë nisur atë.

Shkencëtarët kanë marrë copëza nga meteorët në Antarktik dhe i kanë ekspozuar ndaj nxehtësisë dhe shtypjes. Në këtë mënyrë janë krijuar kushte të cilat i kanë paraprirë jetës që ne e njohim.

Ekspertët kanë vërejtur se mbetjet e meteorëve kanë emituar amoniak- përbërës bazë për prodhimin e aminoacideve, të njohur si blloqe ndërtuese të jetës.

Janë analizuar edhe atomet e azotit në amoniak, dhe është vërejtur se izotopi i atomit nuk u përgjigjet atyre që aktualisht janë në Tokë, duke hequr dyshimin se amoniaku është pasojë e kontaminimit gjatë këtij eksperimenti.

Të dhënat më të hershme fizike që tregojnë për jetën në Tokë janë fosilet, të cilat datojnë prej para 3.8 miliardë vitesh. Ende nuk dihet me saktësi se si ka filluar jeta në Tokë, por supozohet se shkaktar i saj ka qenë shtypja ekstreme dhe nxehtësia të kombinuar me substancat kimike nga gjithësia.

Ndërsa, sipas Telegraph, ky studim i fundit i realizuar në Universitetin e Arizonas, sugjeron se substancat kimike vijnë nga meteorët që e kanë ‘goditur’ tokën.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons