Forumi Kuq E Zi
Mjekët po përqafojnë syzet inteligjente të Google Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Mjekët po përqafojnë syzet inteligjente të Google Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Mjekët po përqafojnë syzet inteligjente të Google


Mjekët po përqafojnë syzet inteligjente të Google 14384111

Syzet inteligjente të Google për momentin nuk janë hedhur ende për masat në treg, duke mbetur në fazën e testimeve. Por në Shtetet e Bashkuara, ata që po përfitojnë më shumë prej kësaj teknologjie duket se janë mjekët.

Falë aplikacionit “Augmedix”, mjekët po përdorin gjithnjë e më shumë “Google Glass” për t’i lehtësuar punën vetes. Përmes syzeve mjekët mund të rishikojnë kartelën klinike, të dërgojnë të dhënat e pacientit të tyre drejtpërdrejtë për t’u analizuar ne laborator, apo nga një shërbim më i specializuar e madje edhe të operojnë përmes tyre.

Në Torino, në muajin mars u krye për herë të parë një ndërhyrje kirurgjikale në zemër duke përdorur “Google Glass”.

Shërbimi kushton pak dollarë në muaj dhe me kohën e kursyer mjekët mund të vizitojnë më shumë pacientë, t’u përgjigjen telefonatave, të kërkojnë rezultatet nga laboratori apo një ndihmë më të specializuar nga larg e shumë të mira të tjera”, thotë Ian Shaki, bashkëthemelues i aplikacionit të lindur në një laborator të Universitetit të Stanfordit.

Shaki thotë se nëse për konsumatorët “Google Glass” janë një mjet luksi, për mjekët po shndërrohet çdo ditë në një mjet tejet i dobishëm në punë. Deri më tani janë mbi 30 klinika dhe spitale në Shtetet e Bashkuara që kanë përqafuar këtë teknologji dhe numri rritet me ritme të shpejta.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons