Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Sherpat janë të njohur si udhërrefyes të alpinistëve drejt malit Everest, maja e lartë në botë. Sherpat e Nepalit dhe shumica e tibetianëve, kanë tipare që u mundësojnë atyre të mbijetojnë në male me mbi 4 mijë metra lartësi mbi nivelin e detit.

Vetëm disa vjet më parë, shkencëtarët nuk kishin asnjë ide, se pse ata ishin në gjendje ta bënin këtë. Tashmë, ata e dinë se 87 përqind e tibetianëve, kanë një gjen të veçantë, që u lejon të përdorin deri në 40 përqind më pak oksigjen sesa mesatarja e gjenit human.

Gjeni EPAS1, është përgjegjës për tibetianët që janë në gjendje të jetojnë në vende me lartësi kaq mëdha dhe prej një kohe kaq të gjatë. Për shumicën e njerëzve, edhe ngjitja në lartësinë 3 mijë metra, shkakton rritjen e nivelit të hemoglobinës. Kjo e fundit është substanca në gjakun tonë, që ndihmon transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin.

Gjeni EPAS1, nuk lejon rritjen e nivelit të hemoglobinës tek tibetianët, përtej një masë të caktuar, çka parandalon problemet e zemrës, që do të përjetonin njerëzit normalë. Sipas studiuesve, tibetianët e fituan këtë aftësi nga qeniet tanimë të zhdukura, të quajtur Denisovanët. Ata banonin rreth zonës ku jetojnë aktualisht tibetianët, dhe është zbuluar nga fosilet e tyre se kishin të njëjtin gjen EPAS1. Tibetianët (së bashku me disa ishullorë të Paqësorit), duket të jenë të vetmit me këtë gjen, sepse denisovanët u shumuan me njeri-tjetrin, duke formuar një grup të njëjtë gjenesh kohë pas kohe derisa u zhdukën./Bota.al


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons