Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Hena Blu prej Fri 31 Jul 2015, 18:15

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

HENA BLU - FENOMEN I RRALLE KALENDARIK DO TE NDODH SONTE!“Hëna blu” nuk është vetëm një frazë që përdoret si figurë. Hëna bëhet “blu” kur ajo shfaqet e plotë dy herë brenda një muaji dhe sot është një ditë e tillë. Hëna sot, për herë të parë pas dy-tre vitesh, do ta shohim të plotë për të dytën herë për muajin gusht. Ajo ishte e plotë edhe me 31 Gusht 2012. Ajo do të jetë e plotë duke reflektuar në maksimum dritën e diellit sonte. Kjo është hera e parë që do të shihet “Hëna Blu” që prej Gushtit të vitit 2012.

Arsye pse quhet “Hëna blu” ka lidhje me hirin e vullkanit “Krakatoa”. Në të vërtet ajo nuk merr ngjyrë blu por nga shpërthimi i vullkanit “Krakatoa” në Indonezi në vitin 1883, hiri u ngjit deri në skalionet më të larta të atmosferës, gjë e cila bërë që Hëna të marrë pamje blu, dhe kjo zgjati për dy vjet. Gjithashtu edhe vullkane të tjera e kanë kthyer Hënën në blu. Njerëzit e panë Hënën blu edhe në vitin 1983 pas shpërthimit të vullkanit “El Chichon” në Meksikë. Hëna shfaqet e plotë një herë në 29 ditë dhe shfaqja e saj e plotë dy herë në muaj ndodh një herë në dy vjet e gjysmë. Sipas NASA-s, arsye e Hënës blu është prania e shumë grimcave më të gjerë se sa gjatësia e valës së dritës së kuqe.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons