Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shkenca bëri marketing me Kepler 452b prej Mon 27 Jul 2015, 15:32

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shkenca bëri marketing me Kepler 452b
“Shkenca bëri gjithashtu marketing teksa e shiti zbulimin e Tokës së re Kepler 452b”. Ky është përfundimi i Roberto Cingolani, fizikant dhe njëkohësisht drejtor shkencor i Institutit Italian te Teknologjisë në Xhenova.

Planeti, i cili u konsiderua si i ngjashëm deri diku me Token, zgjoi kuriozitet, ndërsa për profesorin, shpallja më e fundit e NASA-s i përngjante një filmi Hollyëood-i. Sipas tij, është me të vërtetë mbresëlënës numri i koicidencave të ngjashmërisë me karakteristikat e planetit tonë.

Por edhe pse ky zbulim u prit me shumë entuziazëm nga njerëzit, disa profesorë të astrofizikës përfshirë edhe Cingolanin, i mëshojnë idesë se është e pamundur për ne, që të arrijmë këtë trup qiellor pasi ndodhet 1.400 vite-dritë larg, një distancë e papërshkrueshme dot. Ndërkohë që nga ana tjetër agjensia hapësinore amerikane e Nasës, beri këdo të besonte se planeti i ri mund të shihet si Toka e ardhshme për gjeneratat në vijim.

Megjithatë ekspertë të tjerë e shpjegojnë edhe me faktin se në vitet e ardhshme shkenca do të bëjë hapa galopante, të cilët mund të zvogëlojnë edhe distancën për të shkuar në planetin e ri, pjesë e nje progresi të pa imagjinueshëm. Një gjë është e sigurtë se ky zbulim i hap rrugën kërkimeve të mëtejshme shkencore, të cilat duan fonde të mëdha për tu vënë në zbatim.

Ndërsa një profesor i astrofizikës nga universiteti i Kalifornisë shton se profecia, e cila thotë se zbulimi i Kepler 452b paralajmëron fundin e Tokës, janë zëra të kotë që duan të ndjellin panik. Siç shkruan edhe Daily Mail fundi i botës nuk është afër në fund të fundit, të paktën deri në vitin 2100.

Shkencëtarët tani kanë filluar të përdorin modelin kompjuterik për të parashikuar se kur do të shterohen gjithë burimet e jetës në Tokë. Ky fakt nuk i përngjan një skenari filmi hollivudian, sikurse me planetin Kepler 452 b, dhe shkencëtarët britanikë nuk janë pesimistë si më parë. Sipas tyre jetëgjatësia në tokë është zgjatur por për të mbajtur këtë ritëm duhet me pak ndotje, më shumë ushqim dhe zgjerim të rrjetit të telekomunikacionit. TopChannel/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons