Forumi Kuq E Zi
Rreze kozmike ultra energjetike Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Rreze kozmike ultra energjetike Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Rreze kozmike ultra energjetike Empty Rreze kozmike ultra energjetike prej Mon 27 Jul 2015, 15:30

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Rreze kozmike ultra-energjetike


Rreze kozmike ultra energjetike Screen11

Nga hapësira e thellë arrijnë thërrmija shumë të vogla, miliona e miliona herë më të lehta se sa një kokërr rëre, me energjinë e një topi futbolli… Kush i prodhon? EDhe si? Është një dush thërrmijash me energji shumë të larta, ajo që hera herës “sulmon” Tokën. Rreze kozmike protonesh ose energjie të cilat përshpejtuesit tanë nuk munden as të paktën t’u afrohen nga larg, e që asnjë model teorik nuk ia del t’i shpjegojë. Shumë të fuqishme për të përfaqësuar një nga pengesat e mëdha ndaj idesë së dërgimit të astronautëve drejt Marsit: t’i ekspozosh për një vit ose dy ndaj atij niveli rrezatimi, do të thoshte t’i dënoje me vdekje të sigurt.

Nga ç’anë vijnë ato protone? Ndoshta nga vrima të zeza, ose nga shpërbërja e thërrmijave ende të panjohshme. Ose, sugjeron dikush, nga “vargje” fantazmagorike të parashikuara nga teoria me të njëjtin emër: rrezet kozmike të energjisë së lartë munden të hapin një dritare për një fizikë totalisht të re.

NJË PËRGJIGJE E PARË. Vitin që shkoi, duke përdorur të dhënat nga sateliti Fermi, një studim amerikan ka lidhur për herë të parë në mënyrë të qartë, një tufë protonesh të energjisë së lartë, që ka arritur Tokën me shpërthimin e dy supernovave: yje të bashkuara në fundin e jetës së tyre, që shkatërrohen në vetvete dhe prodhojnë shpërthime nga më të fuqishmet në univers. Por të njohësh origjinën nuk do të thotë të njohësh shkakun. E pranuar që të gjitha rrezet me energji të lartë vijnë nga supernovat (nuk është e thënë aspak), mekanizmi se si vijnë e “qëllohen” në shpejtësi kaq të madhe është ende i panjohur./
Bota.al


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons