Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ndoshta ne nuk jemi vetëm. Fiksimi ynë pas jashtëtokësorëve
E dimë tani, e gjithë bota po bën të njëjtën batutë, por në mënyra të ndryshme. Varianti fiskal: Një tjetër Tokë? Duhet të paguajmë TVSH-në edhe atje? Varianti familjar: do të thotë që ndoshta kemi një vjehërr edhe atje? Varianti futbollistik: a do të ketë edhe në Kepler një tjetër Juventus, që fiton përvit titullin duke blerë arbitrat? Varianti më i fundit: Po meqë Toka-2 qenka më e vjetër se Toka jonë, mos vallë duhet të paguajmë ne edhe pensionet e Keplerinëve?Pra, NASA thotë që paska një Tokë tjetër. Sa për emrin, duhet thënë menjëherë, mund të ishte më interesant: Kepler 452B ngjan më shumë me një model pluhurthithësish. Le të themi që është një emër provizor, nga ata që i shkruan shpejt e shpejt në bllokun e shënimeve. “Keplerinët”, gjithmonë nëse u intereson, duhet t’i hyjnë menjëherë studimit të menaxhimit që merret me përcaktimin e markave. Pas vitesh të tërë, të kaluar duke ëndërruar Solarisin, Kryptonin dhe Pandoran, sigurisht që nuk mund të rehatohemi me një planet, që na tingëllon si një kod fiskal.

Pastaj, vëzhguesit e NASA-s na thonë se duhet të ketë edhe një dyzinë planetësh të tjerë, të ngjashëm me binjakun tonë: të gjithë të mëdhenj pak a shumë sa ne, maksimumi dyfishi ynë, dhe ashtu si ne, me “vesin” e ardhjes në orbitë përreth një ylli të ngjashëm me tonin. Nga këta, nëntë prej tyre kanë kushte – temperaturë, ekspozim ndaj dritës etj – vërtetë shumë të ngjashëm me tonin, gjë që të bën të mendosh se mund të kenë ujë, e si pasojë, edhe jetë.

Pra, jo vetëm që ne nuk jemi vetëm, por rrezik paskemi dhe një lloj mbipopullimi të universit. Si autostradat në orën 8 të mëngjesit. Fakti është që ndodhemi përballë një tabuje të madhe: ideja që një tjetër planet, i ngjashëm me Tokën ekziston vërtetë, na trazon jo pak. Kemi fantazuar gjithmonë për planete të tjerë të banuar nga personazhe të çuditshëm, zakonisht të gjelbër, me një numër sysh që ndryshon mes rrëfimeve, dhe me pajisje të çuditshme, antena, veshë, e kështu me radhë…

E dimë tani, e gjithë bota po bën të njëjtën batutë, por në mënyra të ndryshme. Varianti fiskal: Një tjetër Tokë? Duhet të paguajmë TVSH-në edhe atje? Varianti familjar: do të thotë që ndoshta kemi një vjehërr edhe atje? Varianti futbollistik: a do të ketë edhe në Kepler një tjetër Juventus, që fiton përvit titullin duke blerë arbitrat? Varianti më i fundit: Po meqë Toka-2 qenka më e vjetër se Toka jonë, mos vallë duhet të paguajmë ne edhe pensionet e Keplerinëve?

Pasi shterojmë repertorin e batutave, duhet të përballemi me një legjendë letrare dhe kinematografike, që rikthehet prepotente: ajo e një tjetër bote. Në letërsi, ku nuk ka nevojë për miliona dollarë për të krijuar efekte speciale, është ndoshta planeti më i bukur nga të gjithë: Kalgashi, i shpikur nga Isaac Asimovi në një prej rrëfimeve të tij, “Nata”: një planet që ndriçohet nga plot gjashtë diej. Dhe tani, vazhdoni të ankoheni për të nxehtin e këtyre ditëve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons