Forumi Kuq E Zi
Astronautët kanë lëkurë më të hollë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Astronautët kanë lëkurë më të hollë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Astronautët kanë lëkurë më të hollë Empty Astronautët kanë lëkurë më të hollë prej Fri 24 Jul 2015, 19:15

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Astronautët kanë lëkurë më të hollë


Astronautët kanë lëkurë më të hollë 20150710

Udhëtimet në hapësirë zakonisht duken të lehta në filma dhe televizion, por në realitet nuk është kështu.

Në një udhëtim të tillë astronautët ballafaqohen me komplikime të ndryshme shëndetësore. Dobësimit të muskujve, përkeqësimit të masës eshtërore, efekteve psikologjike dhe izolimit, shkencëtarët i kanë shtuar edhe dobësimin e lëkurës.

Shkencëtarët analizuan lëkurën e astronautëve Samantha Cristoforetti, Alexander Gerst dhe Luca Parmitano para dhe pas misionit të tyre në hapësirë.

“Shumë astronautë ankohen për probleme me lëkurën dhe ne duam të dimë se çfarë po ndodh” transmeton Koha.net deklaratën për Reuters të udhëheqësit të këtij studimi, profesor Karsten Koenif nga ‘Departmenti i Biofotonikës dhe Teknologjisë me Laser’ në Saarland University.

Është vërejtur që astronautët kanë më shumë kolagjen, proteina më e rëndësishme strukturale e organizmit tonë. Si rezultat epiderma e astronautëve është tkurrur për 20 për qind. Shkencëtarët ende nuk kanë ndonjë shpjegim.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons