Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Dilemat pas “Tokës së Re” prej Fri 24 Jul 2015, 15:42

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Dilemat pas “Tokës së Re”: A ka jetë tjetër në gjithësi dhe pse s’duhet kërkuar jashtëtokësorët?
Pyetja e Jeff Coufflinit, njërit prej shkencëtarëve të NASA-s gjatë telekonferencës së titulluar “A jemi te vetëm në univers?”, është cilësuar si retorike për disa ekspertë.

Ndoshta, sipas tyre, ky është një sinjal që NASA ka informacion më shumë se në planetin e ri ka krijesa të tjera, të cilat në planetin Tokë i njohim me termin jashtëtokësorë. Por, fakti se një planet ka kushte për të qenë i banueshëm, nuk do të thotë që atje mund të jetë krijuar jetë.

Shkencëtari i mirënjohur Stephen Hawking, është shprehur se njerëzimi është një hap më pranë të kuptuarit nëse jemi të vetëm në univers apo jo.

Një grup shkencëtarësh sapo kanë lëshuar 64 milionë funte investim për një kërkim inteligjent, i cili do të kërkojë për një jetë paralele në planete të tjera. Ai do të kryhet me radioteleskopë të teknologjisë më të fundit.
“Është e rëndësishme për ne, nëse jemi të vetëm në errësirë”, tha Hawking.

Ndërsa, profesori Matthew Bailes, nga Universiteti Melbourne në Australi, i shkon përtej këtij argumenti dhe thotë se nëse kjo tezë është e vërtetë, qeniet njerëzore duhet të mendohen dy herë para se të kërkojnë me kaq ngulm kontaktin me një jashtëtokësorë. Sipas tij, kjo mund të na çojë drejt një katastrofe, sepse jashtëtokësorët janë shumë herë më të avancuar se sa ne.

“Historia ka treguar se takimi i një civilizimi të prapambetur, me një të avancuar, nuk ka një fund të lumtur”, e ka mbyllur profesori australian.

Megjithatë “Kepler 452 B” është një planet që ngjall kureshtje për shkak të ngjashmërisë së shumëpërfolur me Tokën, por parametrat e tij ende nuk flasin se ekziston një jetë paralele si ne, përveçse ekzistencës së mikrogjallesave.

Ajo që është e mundshme, sipas ekspertëve, është fakti se nëse një ditë, një nga gjeneratat e ardhshme do të hedhë sytë diku tjetër, për një tjetër mundësi jete, emri i parë që do t’u shkojë në mendje do të jetë planeti “Kepler 452 B”. /Top Channel/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons