Forumi Kuq E Zi
Për herë të parë NASA siguron foto të planetit xhuxh Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Për herë të parë NASA siguron foto të planetit xhuxh Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Për herë të parë NASA siguron foto
të planetit xhuxh,zbulime befasuese


Për herë të parë NASA siguron foto të planetit xhuxh 18282710

Për 85 vjet me rradhë mini-planeti i Plutonit ekzistonte vetëm si një pikë gri në hartën e sistemit diellor në klasat e shkollave, por mbrëmjen e së mërkurës, për herë të parë nga NASA u publikuan imazhe të tij me rezolucion 10 herë më të lartë.

Ajo që u zbulua nëpërmjet imazheve ishin vargje malore të mëdha të krijuara nga akulli, të krahasueshme me Alpet ose Rockies. Imazhet e jashtëzakonshme të planetit të nëntë dhe hënës së tij u realizuan falë një pune të mirë-menduar për rreth një dekadë.

Në duart e shkenctarëve tani ka prova të një aktiviteti gjeologjik, kratere vullkanike dhe male me akull të krijuara rreth 100 milion vite më parë. Anija kozmike ‘Horizonti i Ri’ iu afrua planetit xhuxh dje, pasi përshkroi një rrugë prej 3 miliardë miljesh që zgjati 9.5 vite.

Alan Stern, nismëtar i këtij misioni ka deklaruar se ‘çfarë zbuluam nëpërmjet këtyre imazheve është asgjë krahasuar me atë që pritet të mësojmë gjatë këtij viti’.

Për herë të parë NASA siguron foto të planetit xhuxh 18282610


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons