Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Google blen kompaninë që prodhon robotët mobil për ushtrinë
Sot është thënë se Google ka blerë Boston Dynamics, kompaninë inxhinierike që ka projektuar robotët mobil të kërkimeve për Pentagonin, raporton gazeta amerikane New York Times.
Kompania krijon "robotë që ecin me një sens të çuditshëm të balancit dhe madje kanë lëvizje të ngjashme me ato të majmunëve, të cilët vrapojnë edhe më shpejt sesa njerëzit e zakonshëm" thotë Times.

Google nuk ka dhënë asnjë detaj për shumën e parave të paguara për blerjen e kompanisë Boston Dynamics, dhe tha se nuk e ka në plan të jap ndonjë informacion financiar mbi asnjërën nga tetë blerjet e saj të kompanive robotike, të cilat i ka përvetësuar në 6 muajt e fundit.

Një video e njërit prej robotëve të Boston Dynamics i quajtur BigDog shfaq një robot të zhurmshëm i cili punon me gaz, dhe i njëjti ka katër këmbë dhe mund të ngjitet nëpër kodra, të ecë nëpër borë, të ngjitet në akull dhe madje arrin të qëndrojë edhe drejtë.
Zhvillimi BigDog ka filluar në vitin 2003 në partneritet me prodhuesin britanik të robotëve, kompaninë Foster-Miller, Jet Propulsion Laboratory dhe Harvard.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons