Forumi Kuq E Zi
Sa zgjasin endrrat Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Sa zgjasin endrrat Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Sa zgjasin endrrat Empty Sa zgjasin endrrat prej Sat 04 Apr 2015, 16:39

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Shkencëtarët tregojnë sa zgjasin ëndrrat
Shkencëtarët besojnë se ëndrra e njeriut zgjat gjithsej 6 sekonda! A mund ta imagjinoni? Arsyeja për këtë është rregullatori kryesor i ëndrrës, e kjo është ndërdija.

Njeriu ndonjëherë hyn në gjumë të thellë dhe ëndërron zilen e shkollës, por kur të zgjohet kupton se është zilja e telefonit apo e derës. Kjo nuk do të thotë se ndërdija e dinë se dikush do ta thërras në atë moment, por me shpejtësi të madhe e paraqet skenën dhe e integron atë në ëndërr, shkruan "express".

Ëndrra zgjatë vetëm disa sekonda, por ndërdija juaj u jep iluzionin se jeni duke ëndërruar tërë natën. Ku është problemi? Në vetëdije. A e dini pse?

Sepse vetëdija kryen urdhrat e dhëna, dhe ajo sigurisht që nuk e di se këto janë ëndrra. Pra, kur, për shembull, një njeri ëndërron duke fluturuar ose zhytur në ujë, ndërdija duhet të reagon përndryshe njeriut do t’i zihej fryma (ky është një fakt shkencor).

Ose, për shembull, kur ëndërroni se jeni duke u rrëzuar nga karriga, ndërdija juaj ju paraqet efektin e vërtetë të rënies, por mirësia dhe mëshira e Zotit i ka dhuruar trupit të njeriut një aparat i cili quhet “relaksim i muskujve” – të gjithë muskujt e trupit relaksohen gjatë gjumit, përveç muskujve të diafragmës dhe syve.


Sa zgjasin endrrat Endrra10


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons