Forumi Kuq E Zi
Histori e shkurtër e tetë marsit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Histori e shkurtër e tetë marsit Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Histori e shkurtër e tetë marsit Empty Histori e shkurtër e tetë marsit prej Sun 08 Mar 2015, 11:32

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Histori e shkurtër e tetë marsit Gezuar-8-marsin

Tetë Marsi është vendosur si dita nderkombetare e grave në vitin 1910 nga 100 gra perfaqesuese të një serë vendesh Europiane dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikes ,të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkes nën kryesimin e Klara Cetkinit , të cilat njëzeri shpallen si diten e tyre tetë marsin në perkujtim të tetë marsit të vitit 1857 ,kur rrobalarset e NJU JORKUT ishin ngritur në protestë per të drejtat e tyre, kunder shtypjes dhe shfrytezimit që u bëhej ateherë…
Gjithsesi është me interes të thuhet se Gratë e Vajzat (apo femrat në pergjithsi) per të mbrojtur apo fituar të drejtat e tyre kanë protestuar edhe qindra e mijera vite më perpara ku një rast i till shenohet edhe në historine e Romes në vitin 195 (para Krishtit) kur Gratë u benë protagoniste ,duke marrë një nisem politike e cila kishte qellim të afirmonte te drejtat e tyre…..Pak prej tyre u dihen emrat si ; Tarpeia ,Lukrecia e Virxhinia…


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons