Forumi Kuq E Zi
Dinosauri me hundë të stërmadhe  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Dinosauri me hundë të stërmadhe  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dinosauri me hundë të stërmadhe  Empty Dinosauri me hundë të stërmadhe prej Wed 24 Sep 2014, 15:56

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Dinosauri me hundë të stërmadhe  Dinosa10

Shkencëtarët amerikanë pretendojnë se kanë identifikuar një specie të re dinosauri, me hundë të stërmadhe, sipas karakteristikave të së cilës edhe është quajtur.

Fosilet e “Rhinorex Condrupus” (ose Mbreti Hundë) janë zbuluar në vitet ’90, por antropologët asnjëherë nuk mundën që t’i bëjnë bashkë këto pjesë për të kuptuar strukturën e kafshës prehistorike dhe fosilet u vendosën në “Brigham Young University” ku u harruan për vite me radhë.

Së fundmi një grup studiuesish nga Universiteti Shtetëror i Karolinës dhe i Muzeut të Paleontologjisë në Brigham mundën të bëjnë bashkë këto pjesë dhe thonë se kanë arritur në përfundimin që bëhet fjalë për një dinosaur të pahasur deri më tani.

Ata thonë se struktura sugjeron se ky dinosaur ka patur proporcionin më të zhdrejtë mes hundës dhe pjesës tjetër të trupit në gjithë historinë e tokës…të paktën sa njohim ne. Funksioni i kësaj të stërmadhe mbetet ende mister.

“Nuk e kemi idenë se çfarë funksioni kishte kjo hundë dhe po punojmë për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje dhe shumë pyetjeve të tjera që rrethojnë me mister këtë kafshë”, thotë Terry Gates, udhëheqës i studimit.

Ajo që studiuesit kanë mundur të zbulojnë deri më tani është se “Rhinorex Condrupus” jetonte në terë dhe ishte barngrënës. Vendi ku u gjetën mbetjet fosile të tij, sipas shkencëtarëve, tregojnë se kafsha është tërhequr në ujë me forcë, me shumë gjasa nga një “stërgjysh” i krokodilëve të sotëm. / Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons