Forumi Kuq E Zi
Këlyshi i luanit që tregon nënën e tij të vdekur Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Këlyshi i luanit që tregon nënën e tij të vdekur Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Këlyshi i luanit që tregon nënën e tij të vdekur

Këlyshi i luanit që tregon nënën e tij të vdekur Luanivogel

Një këlysh luani aziatik tregoi një sjellje të pazakontë për llojin e tij duke u treguar rojtarëve të parkut Gir në Indi trupin e pajetë të nënës së tij.

Rojtarët e pyllit hasën me luanin e vogël rreth 15 muajsh dhe duke njohur natyrën e këtyre kafshëve, të cilat fitojnë pavarësinë nga nëna e tyre vetëm kur janë 2-3 vjeç prisnin që të shihnin edhe luaneshën aty pranë.

Por këlyshi ishte i vetëm dhe përgjatë rrugëtimit drejt trupit të nënës së tij kthente shpesh kokën pas si për t’u siguruar se rojtarët po e ndiqnin.

Në momentin kur mbërritën tek vendi ku ndodhej e ngordhur luanesha, rojtarët vunë re plagë të mëdha në trupin e saj, që sipas tyre janë shkaktuar nga përleshja me kafshë të tjera, ndoshta një tufë buajsh që i janë afruar burimit të ujit për t’u freskuar.

“Ndoqa këlyshin që më drejtoi tek nëna e tij. Fillimisht mendova mos ishte duke fjetur, por kur pashë që nuk reagonte ndaj ngacmimeve, kuptova që kishte ngordhur.

Rojtarët morën nën kujdesje këlyshin e luanit i cili do të lëshohet sërish në jetën e egër sapo të mbushë 3 vjeç.

Në parkun e Gir mendohet se janë rreth 411 luanë aziatikë. Këto kafshë, ashtu si edhe “kushërinjtë” e tyre afrikanë janë sociale dhe në 30 vitet e fundit asnjëherë nuk kanë sulmuar njerëzit e zonave përreth, apo edhe rojtarët e pyllit. / Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons