Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gazeta prestigjioze britanike, The Guardian, sjell sot një rrëfim tronditës, se si me 23 korrik të vitit 2012, Toka, për një fije floku i ishte shmangur një stuhie të madhe diellore. Por cilat do të ishin pasojat e kësaj fatkeqësie?
Data 23 korrik i vitit 2012 ka mundur të jetë dita kur cdo gjë që ka lidhje me rrymë do të pushonte se funksionuari, së bashku edhe me telefonat, kompjuterët, satelitët, navigacionet GPS, televizionet, radiot, pajisjet spitalore, pompat elektrike dhe shërbimet e ujit.
Në ketë ditë një ‘stuhi ekstreme diellore’ bëri gjithcka që kishte mundësi për t’i dhënë fund kësaj mënyrë të jetës në tokë, që ne e njohim aktualisht. Dielli e kishte nxjerrë jashtë vetës një gjuhë të madhe diellore, me një shpejtësi 3000 kilometra në sekondë, ose katër herë më shpejt se sa shpërthimet tjera. Për fatin tonë të mirë nuk e goditi tokën. “Nëse do të na godiste, ne edhe më tutje do të ishim duke mbledhur copat që na kanë shpëtuar”, ka thënë Daniel Baker, anëtar i laboratorit për Hapësirë Atmosferike dhe Fizikë në Universitetin e Kolorados. “Unë kam ardhur në përfundim, i bindur si kurrë më parë se Toka dhe banorët e saj ishin tepër me fat nga shpërthimi i vitit 2012. Nëse shpërthimi do të kishte ndodhur vetëm një javë më parë, Toka do të ndizej flakë”. Baker, së bashku me kolegët nga NASA dhe Universitetet tjera, po vazhdon ta studioj tragjedinë që nuk ndodhi. Nëse kjo masë diellore do ta kishte goditur Tokën do ta kishte vënë jashtë funksionit ‘cdo gjë që futet në shtek (prizë)’.
Fati ishte se Toka, në momentin kur ndodhi shpërthimi diellor, ende nuk kishte ardhur në të njëjtën diagonale, që ishte përfshirë nga stuhia diellore. Ka të dhëna të bollshme për ngjarjen, sepse edhe pse stuhia nuk e kishte goditur tokën, ajo e kishte goditur një hapësirë kozmike për monitorime në gjithësi. Stuhia diellore është përshkruar e ngjashme me “Ngjarjen Carrington”, e cila e ka marrë emrin e astronomit Richard Carrington, që e kishte vëzhguar ngjarjen. Ai pa flakë të mëdha, dhe shpërthime të ndryshme, por meqë në atë kohë bota funksiononte me karroce që tërhiqen nga kuajt dhe nga trena që tërhiqeshin me avull, dëmet nuk ishin të mëdha. Por edhe aso kohe ishin shkatërruar qendrat telegrafike, që ishin përfshirë nga flakët. Përndryshe në atë kohë ishin shfaqur drita spektakulare në polin verior. Ndërsa në Angli njerëzit mundnin t’i lëxonin gazetat në pikë të natës, jashtë në oborr.
“Sipas meje korriku i vitit 2012, në të gjitha drejtimet ishte së paku po aq i fortë sa ai i vitit 1859″, thotë Baker, duke treguar se dallimi i vetëm ishte “se e huqi tokën”.
Flakët, prandaj, ishin shumë më shumë arsye për të bërë panikë, se sa rrëfimet për fundin e botës në dhjetor të vitit 2012, bazuar në Kalendarin Maja.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons