Forumi Kuq E Zi
Planeti mund të shndërrohet në ferr Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Planeti mund të shndërrohet në ferr Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Planeti mund të shndërrohet në ferr Empty Planeti mund të shndërrohet në ferr prej Sat 12 Jul 2014, 21:49

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Planeti mund të shndërrohet në ferr

Planeti mund të shndërrohet në ferr Planet10

Njerëzit për pak vite mund të "zgjohen" në botën që nuk e njohin, të rrezikshme e të vështirë për jetë, paralajmërojnë shkencëtarët, në një raport të OKB-së.
Njerëzimi ka pak vite për të ndalë pasojat katastrofike të ndryshimeve klimatike, që do të sjellin kushte ekstreme të motit dhe do të bëjnë pjesë të ndryshme të botës të jenë të pamundshme për jetesë.

Raporti i përpiluar në 772 faqe thotë se emetimet e gazeve serë, nëse nuk ndalen, do të rrisin nivelin e deteve dhe do të shkaktojnë ndryshime në temperaturë që do të ndikojnë në jetët e njerëzve dhe në ekosisteme, transmeton Telegrafi.

Ndryshimet klimatike që po ndodhin kërcënojnë përhapjen e sëmundjeve të ndryshme në Afrikë, dëme materiale dhe humbje jete për shkak të zjarreve në Amerikën e Veriut dhe rënie në prodhimin dhe cilësinë e ushqimit në Amerikën e Jugut.

Shkencëtarët thonë se ky raport i OKB-së është paralajmërimi më serioz për botën. Njerëzimi është shumë afër momentit kur gjithçka do të jetë vonë e kur temperatura mesatare - që nga kohërat para-industriale - do të rritet me dy gradë celsius.

Nëse kalohet ky kufi, do të ballafaqohemi me pasoja të tmerrshme. Ndërsa, nëse temperatura rritet për katër gradë, siç parashikohet, do të ketë ndryshime drastike në bujqësi.

Përveç energjisë së pastër, njerëzimi duhet të investojë edhe në pasojat e ndryshimit të klimës. Kështu, disa komunitet duhet menjëherë të shkojnë në zonat më pak të rrezikshme dhe duhet të forcohen shërbimet për mbështetje, veçanërisht në shoqëritë e varfra. Ndërsa, problem i veçantë është fakti se në disa pjesë të botës mungon ushqimi dhe uji, e me ndryshimet klimatike shumë zona do të bëhen më të nxehta e më të thata.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons