Forumi Kuq E Zi
Tirana dhe Prishtina i pergjigjen Shkupit pas notes se protestes. Mijera shqiqtare ne proteste Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Tirana dhe Prishtina i pergjigjen Shkupit pas notes se protestes. Mijera shqiqtare ne proteste Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Tirana dhe Prishtina zyrtare i përgjigjen Maqedonisë me të njëjtën lëvizje, për të kundërshtuar notën e protestës që vendi fqinj iu nisi dy shteteve shqiptare. Ministritë e Jashtme të Shqipërise dhe Kosovës kanë thirrur ne takim ambasadorët respektivë të Maqedonisë në këto dy vende, një ditë pasi në dikasterin e diplomacisë maqedonase u thirrën ambasadorët e Shqipërisë dhe Kosovës, të cilëve iu dorëzua edhe nota e protestës për atë që Maqedonia e cilësoi si ndërhyrje në punet e brendshme të saj. Ambasadorit të Maqedonisë në Tiranë, në takimin që zgjati mbi një orë në Ministrinë e Jashtme, iu komunikua pakënaqësia për mënyrën e interpretimit të deklaratës së diplomacisë sonë për ngjarjet dhe dhunën e ushtruar në Shkup.

Diplomatit maqedonas i është bërë me dije, se deklarata e Tiranës zyrtare kishte për qëllim apelin për ndërprerjen e dhunës dhe për të gjetur zgjidhje nëpërmjet dialogut dhe mjeteve demokratike e paqësore. Zotit Stojan Karajanov iu bë e qartë se, kjo nuk ka për qëllim dhe nuk mund të konsiderohet ndërhyrje në punët e brendshme. Ministria jonë e Jashtme i ka kujtuar Maqedonisë përmes zyrtarit të saj në Tiranë se Shqipëria është e angazhuar dhe ka shprehur në mënyrë sistematike mbështetjen për sovranitetin dhe integritetin territorial të Maqedonisë.

Qëndrimet e Shqipërisë janë në të njëjtën linjë me shqetësimin e shprehur nga faktori ndërkombëtar, i është deklaruar ambasadorit maqedonas në kryeqytet. Zyrtarët e Ministrisë sonë të Jashtme kanë ripërsëritur se vetëm zbatimi në frymë dhe në gërmë e Marrëveshjes së Ohrit është shtylla kurrizore e shtetndërtimit demokratik dhe busulla orientuese për të ardhmen euro-atlantike të Maqedonisë.

“Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit reciprok kërkojnë mirëkuptim dhe përpjekje të përbashkëta”, i është thënë në takim përfaqësuesit të qeverisë së Shkupit.

Në takim është risjellë gjithashtu në vëmendje të shtetit fqinj se, shqiptarët e Maqedonisë janë jo vetëm një urë bashkëpunimi, por faktor shtetndërtues me një rol të rëndësishëm në stabilitetin e Maqedonisë dhe rajonit.

Këto qëndrime dhe shqetësimi për situatën në Shkup i janë përcjellë ministrit të Jashtëm maqedonas edhe nga homologu shqiptar Ditmir Bushati, të gjendur në Kotorr të Malit të Zi për një samit.

Mijë shqiptarë protestojnë në Shkup, edhe te ardhur nga Tirana

Kanë nisur në Shkup dy protestat e paralajmëruara ditën e sotme, ajo e shqiptarëve dhe maqedonasve pas vendimit të gjykatës për rastin ‘Monstra’. Mijëra protestues shqiptarë, të cilëve u janë bashkuar edhe qytetarë nga Shqipëria dhe Kosova janë nisur nga xhamia ‘Jahja Pasha’ duke mbërritur ne Bit Pazar dhe duke mbajtur në duar pankarta ku shkruhet: “UÇK, jo BDI, UÇK me popullin’, ‘Monstra, Brodeci, Harun Aliu” etj.

Ndërkohë, edhe maqedonasit kanë organizuar protestën e tyre para selisë së qeverisë. Policia ka marrë masa të forta për mbarëvajtjen e dy protestave, nga frika e konfrontimeve mes dy etnive.


Tirana dhe Prishtina i pergjigjen Shkupit pas notes se protestes. Mijera shqiqtare ne proteste 1405087485-shqiperia-shqiperia


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons