Forumi Kuq E Zi
Protestat e shqiptarëve paralizojnë Maqedoninë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Protestat e shqiptarëve paralizojnë Maqedoninë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Protestat e shqiptarëve paralizojnë Maqedoninë

Qendrat etnike të shqiptarëve në shtetin maqedonas janë përfshirë nga protestat kundër vendimit të Gjykatës Themelorë për rastin “Mostra” dhe dhunën e dy ditëve të shkuara.

Televizioni “Alsat-M” raportoi se në tetovë ka pasur përleshje mes policisë dhe protestuesve:

“Forcat policore kanë përdorur gaz lotsjellës dhe shok bomba për të zmbrapsur protestuesit dhe se ka të lënduar lehtë edhe policë, edhe protestues”.

Qindra persona marshojnë qetësisht në Shkup, Gostivar dhe Strugë që prej thuajse 1 orë.

Kryeqendra e shqiptarëve në shtetin maqedonas Shkupi, ka një prani të madhe dhe të shtuar të forcave policore.

Autoritetet e rendit dhe sigurisë kanë nxjerrë në terren makina të blinduara dhe me ujëmbajtëse (autobote) të vendosur në shëtitoren pranë Qendrës Tregtare “Mavrovasja”.

Synimi është që të parandalohen zhvendosja e protesës në qendër të Shkupit dhe pranë ndërtesave të institucioneve.

Thirrjet “Duam drejtësi!” mbizotërojnë protestën kundër vendikmit të Gjykatës Themelore për dënimin e gjashtë shqiptarëve me burgim të përjetshëm për vrasjen e pesë maqedonasve pranë liqenit Smilkovc në Shkup.

Agjencitë e lajmeve “Zhurnal”, “Tetovasot” dhe “Ina” raportojnë se protestat e qeta vazhdojnë në qendrat e tjera etnike të mbetura jashtë kufijve të Shqipërisë nga Konferenca e Londrës në vitin 1913.

Protesta në Strugë, Gostivar dhe Tetovë zhvillohet njejtë si në Shkup dhe kundrë dhunës dhe diskriminimit.

Agjencia “Zhurnal” citon gazetarin e saj në vendngjarje të raportojë se protestuesit që “kërkojnë drjetësi” thërrasin kundër partisë pushtetare shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim, “Poshtë qeveria!” dhe ministrës së Brendshme, Gordana Jankullovska.

“Anësh rrugëve kryesore është vërejt edhe prezenca e polices, ndërkaq, protestë identike është duke u mbajtur edhe në Tetovë”-raportoi kjo agjenci.

Edhe në Dibër të Madhe nisnë protesta me flamuj kombëtarë shqiptarë që në fillim në sheshin “Skënderbeu” dhe pastaj u përqendruan para Gjykatës së Dibrës, në të cilin objekt është edhe prokuroria.

“Rreth 200 të rinj dibranë protestuan para objektit të Gjykatës Themelore në Dibër kundër dënimeve që dha Gjykata e Shkupit për 6 të akuzuarit në procesi e ashtuquajtur “Monstra”-raportoi “Alsat-M”.

Protestat e shqiptarëve paralizojnë Maqedoninë Pr1-800x435


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons